Skjerming av politiansatte Torkjell Jonsson Trædal Torkjell Jonsson Trædal Jeg har vært journalist i Politiforum siden 2... Publisert 13.07.2017 - 13:02 Sist oppdatert 13.07.2017 - 13:02 Denne artikkelen er mer enn to år gammel. spesifikke temaer nyhetstemaer
Slik takler du eksamensstresset Vi er midt i en hektisk eksamensperiode for mange av landets studenter. Derfor ringte vi tre personer som vet litt om å stå i stressende situasjoner.
Hun er ny politileder – Jeg ser veldig frem til å ta fatt på rollen som leder for geografisk driftsenhet (GDE) Stavanger og Ryfylke, sier Grete Winge.
Stor økning i reelle søkere til PHS Politihøgskolen har i år en økning på hele 27 prosent i reelle søkere.
– Kortsiktig styring har virket negativt på politiet Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) sier regjeringen vil unngå en start-stopp-situasjon med store, årlige svingninger i bevilgninger til politiet.
London-politiet vurderer å ta i bruk norsk polititeknologi – Det har potensial til å transformere arbeidet vårt fullstendig og være noe ekstraordinært, sier kriminaltekniker Ruth Buckley.
Oslo-politiet bekymret over økt kriminalitet blant unge jenter Det var i fjor en økning i kriminalitet begått av unge jenter, ifølge Oslo-politiet. De er bekymret for mørketall.
«En kortere politiutdanning er ikke et steg tilbake – det er et nødvendig steg frem» Dagens treårige politiutdanning alene gir ikke nok operative politifolk i en mer urolig tid. En ettårig grunnutdanning bør vurderes som et regulert supplement for å styrke bemanningen.
Ber regjeringen planlegge for flere helikoptre: – Skrikende behov Justiskomiteen foreslår at regjeringen følger opp anbefalingene om nye helikopterbaser og økt kapasitet, men Frp frykter for tidsbruken.
Vil bruke 225 millioner på tomt til politihus Regjeringen foreslår å bruke 225 millioner kroner på å kjøpe tomt til nytt politihus i Bergen i sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett.
Revidert budsjett: – Ingen satsing på politiet Regjeringen kom tirsdag med forslag til revidert statsbudsjett. Opposisjonen savner nok en gang midler til politiet.
Fortsetter som Kripos-sjef Kristin Kvigne ble ikke overraskende utnevnt til Kripos-sjef for seks nye år i dag.
«Vi trenger en etat som tar vare på sine ansatte» Hvor lang tid det tar fra man starter i arbeidslivet til man kjenner på motstanden, manglende ressurser og annet som reduserer muligheten til å hjelpe?
Nye helikoptre: – Vil bedre beredskapen og responstiden betraktelig Et politihelikopter stasjonert på Vestlandet vil gi kortere responstid, bedre situasjonsforståelse og mer likeverdig beredskap nasjonalt, mener politimester Ane Kvaal.
Reagerer på regjeringens pressemelding: – Hatt det sånn i flere år Fredag presenterte regjeringen det som kunne fremstå som en endring i yrkesskadeerstatning for politiet. – Det stemmer ikke, sier forbundslederen.
Varsler tiltak: – Ett tilfelle er ett for mye Arbeidsmiljøundersøkelsen i politiet viser at kvinner og yngre ansatte er mest utsatt for uønsket seksuell oppmerksomhet. Nå varsler POD tiltak.
– Vi utdanner ikke noe B-politi Politihøgskolen (PHS) i Alta sender nå 26 studenter ut i praksis, og mange av dem ville ikke søkt om det ikke var for tilbudet i Alta.
Hedrer politi-veteranene – Vi er utrolig stolte av den jobben norsk politi gjør både her hjemme og ute internasjonalt, sier PF-leder Unn Alma Skatvold.
Helgheim om helikopter-flertall: – Haster å få på plass flere – Vi er veldig glade dersom vi faktisk får flertall for å komme videre, sier Jon Engen-Helgheim (Frp) om forslaget om å utløse opsjonen på tre nye politihelikoptre.
Flertall for nye politihelikoptre Et flertall i Stortingets justiskomité opplyser at de ønsker å styrke politiets helikopterberedskap.
Åpner for erstatning til politifolk som skader seg på trening Begrepet arbeidsulykke kan utvides, mener regjeringen. Det vil gjøre at flere får rett til yrkesskadeerstatning - blant annet politifolk som skades under trening eller øvelse.
Enige etter syv år: – Kan få stor økonomisk betydning Etter lange forhandlinger har Politiets fellesforbund og Politidirektoratet fått på plass nye avtaler.