Debatt
«Vi skal ivareta både varsler og den det varsles om»
Hver eneste varslingssak vi får inn vurderes og følges opp. Det er bekymringsfullt hvis det er en oppfatning i studentmiljøet om det motsatte.
Dette er en meningsytring. Innholdet gir uttrykk for forfatterens holdning.
Varsling om kritikkverdige forhold har blitt mer kjent, brukt og profesjonalisert i samfunnet og hos oss de siste årene. Det er bra.
Politihøgskolen har jobbet med hvordan vi skal håndtere saker av ulik alvorlighetsgrad når de kommer inn til oss.
Fra ledelsens side har vi over år kommunisert nulltoleranse for blant annet seksuell trakassering, og det står vi fortsatt ved.
Når vi mottar et varsel, vil dette raskt bli sett og vurdert. Noen saker er kompliserte, og kan ta lengre tid å vurdere.
Når vi mottar et varsel, vil dette raskt bli sett og vurdert. Noen saker er kompliserte, og kan ta lengre tid å vurdere.
Vi vet at det kan oppleves vanskelig for den som varsler å ikke få vite noe mer etter at varselet er sendt, utover at det er bekreftet mottatt.
Samtidig må vi både verne om den som varsler og den som blir varslet på. Derfor kan vi ikke oppgi konkrete saksopplysninger til den som har varslet. Vi har taushetsplikt, men det betyr ikke at det ikke skjer noe.
Alle varslings- og bekymringssaker blir vurdert og behandlet i tråd med skikkethetsforskriften til Politihøgskolen, som er det juridiske grunnlaget for vurderingene og reaksjonene som gis.
Vi har alle typer saker, fra saker av mindre alvorlighetsgrad som løses med en samtale med aktuell student – til svært alvorlige saker som ender med utvisning, selv om slike saker heldigvis opptrer sjelden.
De aller fleste politistudenter oppfører seg og behandler hverandre bra.
De aller fleste politistudenter oppfører seg og behandler hverandre bra.
Det hender også at vi mottar informasjon som er såpass vag og anonymisert at den i praksis er vanskelig å følge opp. Det er derfor viktig å melde inn slike saker så konkret som mulig.
Mitt hovedbudskap er: Det er viktig at studenter som opplever uønsket atferd fortsetter å si ifra, og alle varslingssaker blir vurdert.
Det er også viktig for tilliten til varslingsinstituttet at vi både ivaretar varsler og den som varsles på, for vi har et ansvar for alle våre studenter.
Det er viktig for Politihøgskolen at studentene har tillit til varslingsrutinene, og jeg vil derfor invitere PF Politistudentene til et møte for å høre mer om det som skrives i innlegget, og sikre at vi har fulgt opp våre rutiner og praksis godt nok.