Jump to main content
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor

Tips

  1. 1. På e-post politiforum@pf.no.
  2. 2. Gjennom den krypterte meldingstjenesten Signal.

Last ned appen og send en melding til en av Politiforums journalister. Telefonnumrene våre finner du under.

Alle tips blir behandlet konfidensielt.

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor
Annonse
PÅ VENT: Justisminister Per-Willy Amundsen utsetter behandlingen av særorganutredningen i flere år.
Liv Rønnaug Lilleåsen

Regjeringen utsetter ny politireform: Full jubel i politiet

Justisminister Per-Willy Amundsen mener det for tidlig å starte behandlingen av særorganutdredningen.

Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Publisert 08.12.2017 - 13:17

Denne artikkelen er mer enn to år gammel.

I mai i år la Særorganutvalget fram sin utredning for den fremtidige organiseringen av politiets særorganer. 

Annonse

Samtidig som politireformen rulles ut for fullt, foreslår utvalget en rekke dramatiske endringer i politietaten; Blant annet å legge ned Utrykningspolitiet og Politiets Utlendingsenhet.

Dette har skapt mye debatt og mange reaksjoner, særlig blant ansatte og tillitsvalgte. Men også blant andre etater og organisasjoner.

  • LES: Kripos-sjefen: – Dårlig timing
  • LES: PU-sjef: Politiets utlendingsenhet bør styrkes, ikke svekkes
  • LES: Som å si «Bare kjør på – vi har i praksis fri fart i Norge. Du løper en økt risiko for ulykke, men å bli tatt av politiet kan du (nesten) glemme»

Men ifølge VG bekrefter nå justisminister Per-Willy Amundsen at de vil utsette den politiske behandlingen av den nye politireformen.

– Det blir ikke gjennomført noen endringer av særorganene før vi har sett effektene av politireformen i distriktene, sier han til avisa.

På spørsmål om hvor lenge behandlingen kan bli utsatt, svarer Amundsen at det kan bli snakk om flere år.

Og nyheten blir svært godt mottatt hos tillitsvalgt for Utrykningspolitiet, Frode Stenersen.

UENIG: UP-sjef Runar Karlsen skriver i høringssvaret at de svært kritiske til endringsforslagene til utvalget, og mener det vil føre til færre kontroller og flere ulykker. 
Morten Rakke

– Dette er en svært god nyhet og helt på sin plass. Det er for prematurt å endre særorganene før politidistriktene har satt seg. Jeg håper og regner med at dette er fordi justisministeren ønsker seg en annen løsning. 

Før høringsfristen gikk ut 1. desember sendte Utrykningspolitiet sitt svar, og de gir utredningen totalslakt. 

  • LES: UP-sjefen: – Vi frykter flere dødsulykker på veiene

Enda flere oppgaver ut til politidistriktene 

Særorganutvalget mener alle politioppgaver i utgangspunktet bør løses i politidistriktene. Derfor omtaler de særorganene som bistandsorganer i utredningen. 

Dagens struktur foreslås erstattet av to større enheter, som legges under Politidirektoratet; En for etterforskning og bistand (Nasjonal bistands- og etterforskningsenhet) og en for beredskap (Nasjonal beredskapsenhet).

Utvalget foreslår blant annet: 

MÅ FÅ RO: PF-leder Sigve Bolstad er svært fornøyd med utsettelsen, og mener politiet nå er mettet på reformer og store endringer.
Torkjell Trædal
  • Utrykningspolitiet legges ned, hvor oppgaver og mannskaper overføres til politidistriktene.
  • Polititets utlendingsenhet legges ned. Oppgavene og mannskapene overføres i stor grad til Øst politidistrikt, mens utlendingsinternatet på Trandum foreslås til Kriminalomsorgen.
  • Kripos og Økokrim får samlet ledelse, og legges inn i den nye enheten som bistandsorganer.
  • Beredskapstroppen løftes ut av Oslo og opp på nasjonalt nivå.
  • På etterforsknings- og bistandssiden foreslås Kripos og Økokrim inn den nye enheten, som vil spesialisere seg på organisert og annen alvorlig kriminalitet, økonomisk kriminalitet og IKT-krminalitet. I tillegg ser utvalget for seg at det opprettes et NC3-senter, et senter som samler ekspertise på cyberkriminalitet.
  • Politihøgskolen består, men slås sammen med KRUS (Kriminalomsorgens utdaninngssenter).

PF-leder: – Politiet er mettet på reformer

Nyheten blir også svært godt mottatt i Politiets Fellesforbund, som stiller seg svært kritisk til utredningen.

  • LES OGSÅ: – Endringene er så dramatiske at det vil være uansvarlig å gjennomføre. Dette kan få store konsekvenser for publikum

– Dette er helt fantastisk, sier forbundsleder Sigve Bolstad.

– Politiet er mettet på reformer, så dette bringer nødvendig ro inn til de ansatte og lederne i særorganene. Nå kan de fortsette med å gjøre en glitrende jobb og de 12 nye politidistriktene kan få sette seg skikkelig før man går i gang med flere omfattende endringer. Hadde forslagene til utvalget blitt gjennomført, ville det vært svært kritisk for politiet og gjort det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt. 

Det har vært en lang runde med et offentlig utvalg og en høringsrunde, og nå stopper justisdepartementet hele prosessen. Er hele utredningen bortkasta?

– Jeg kan ikke klandre utvalget, men tidspunktet er fullstendig feil, sier Bolstad.

Amundsen: – Politiet må å få konsentrere seg om politireformen

I en pressemelding sendt ut for kort tid siden sier nå justis- og beredskapsdepartementet at de har vurdert anbefalingene til utvalget.

De har kommet frem til at det ikke er nødvendig å sette i gang nye omstillingsprosesser nå.

– Politireformen er den høyest prioriterte utviklingsoppgaven i norsk politi frem mot 2020. Omstillingsarbeidet i politiet må konsentreres om gjennomføringen av reformen, og det vil på nåværende tidspunkt være svært krevende å følge opp nye og omfattende organisasjonsmessige endringer i etaten, sier Amundsen.

Regjeringen nedsatte 11. mai 2016 Særorganutvalget for å utrede og foreslå fremtidig organisering av politiets særorganer og nasjonale beredskapsressurser. Ett år senere overleverte utvalget utredningen Bedre bistand. Bedre beredskap - Fremtidig organisering av politiets særorganer.

Høringsfristen var 1. desember, og senere skulle Justisdepartementet legge fram sitt forslag til Stortinget. Men nå varsler altså justisministeren en utsettelse over flere år.

Amundsen mener likevel det var riktig å gå hele den lange runden med et offentlig utvalg, en utredning og en høringsrunde, ifølge VG.

– Vi har landet på at det var riktig å ha gjennomført den høringen, for det kom frem veldig mye interessant som vil være grunnlag for det videre arbeidet. Vi tar med oss innspillene videre.

 
up-sjef up særorganutvalget særorgan nyhet kripos Økokrim utrykningspolitiet
Annonse

– Politiet bryter arbeidsmiljøloven

Hovedverneombud Andreas Mikkelsen i politiet mener overtidspraksisen på operasjonssentralene er et brudd på arbeidsmiljøloven.

Forsvaret bistår politiet: – Tar oppdraget på det største alvor

Vaktsoldater fra Forsvaret er på plass for å bistå politiet med vakthold ved den amerikanske ambassaden i Oslo fram til august.

«Makt, rett og ansvar: politiets rolle i en demokratisk rettsstat»

Politiet skal ikke være premissleverandør for politikken, men en garantist for rettsstaten.

Flere studenter med psykiske plager: PHS ser på praksisreglene

Flere politistudenter får psykiske lidelser avdekket i praksis. Nå vil PHS gjøre det lettere å gripe inn tidligere.

Nytt pilotprosjekt: Tar i bruk droner

Politiet skal bruke droner som skal gi raskere tilgang til informasjon i den kritiske startfasen av en hendelse.

Politiet tester ut fire nye innsatskjøretøy av typen Ford F350.

Dette kan bli politiets nye innsatskjøretøy

– Politiet har for tiden inne kjøretøy av typen Ford F-350 til testing, sier Anders Krakk Sundet i PFT.

Forlater Sør-Vest politidistrikt

Jarle Dyre Øversveen har sluttet i jobben som leder for stab for virksomhetsstyring i Sør-Vest politidistrikt.

– Min motivasjon styres av å være ønsket

PF-lederer skulle ikke bli politi, men moren ville det annerledes.

Oppretter nytt økokrimsenter

Det skal opprettes et nytt såkalt økokrimsenter hos Økokrim, sa statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) fredag.

Forsøkte kjøre på politibil: Stoppet med spikermatte

Politiet måtte bruke spikermatte for å stoppe en mann i 30-årene som prøvde å slippe unna en kontroll på E16 mellom Kløfta og Nybakk i Akershus.

Ledige stillinger

  • Din annonse her?

    Kontakt Politiforums annonseselger!

Klar for jobb etter ni år som student

For tre år siden gikk Karoline Andreassen inn på PHS i Bodø som fersk og forventningsfull politistudent. Etter to timers seremoni i Stormen konserthus fredag, kunne kullet hennes kaste politiluene i været og gå ut i samfunnet som politibetjenter.

Fikk pris: Åtte toppkarakterer på vitnemålet

Flere studenter ble hedret for sterke faglige resultater, godt studiemiljøarbeid og innsats i idrettsfag da PHS Oslo markerte studieslutt.

En gruppe uniformerte kadetter står på en hvit balkong med dekorative gulldetaljer og blomster.

Storstilt avslutning for studentene i Oslo rådhus

Fredag var det B3-studentene ved Politihøgskolen i Oslo sin tur til å feire studieslutt.

STOCKHOLM 20230317Polisens tekniker jobbar utanför det hus i Hässelby i nordvästra Stockholm där en kraftiga explosion inträffade.Foto: Jonas Ekströmer / TT / kod 10030

Svensk politiveteran: – Det blir verre. Mye verre

Ulf Boström har jobbet 48 år i svensk politi. Han mener politiet har sviktet sin hovedoppgave med å forsvare svensk demokrati ved å fjerne politiets nærvær i boligområder og sentrumsgater.

Purken slo til mot svin

Politiet i Innlandet måtte torsdag rykke ut til et griseoppdrag.

Person ble skutt i låret av politiet – saken henlagt

Spesialenheten har henlagt en sak der en mann med øks ble skutt i låret av politiet i fjor høst.

Ut mot PF-lederen: – Dette er ikke første gang politiet får bistand fra Forsvaret

Justisministeren avviser kritikk om Forsvarets bistand til politiet i Oslo

«Konsekvensene kan bli enorme»

Jeg er uenig i at vakthold er en oppgave det er sløsing å bruke erfarne politifolk på.

Hedret med pris: – Veldig rørende

Peter Solheim har lagt ned en ekstra innsats for at alle i kullet skal trives på Politihøgskolen i Stavern. Det ble han hyllet for torsdag.

Tre personer i mørke uniformer står i en innendørs lobby og snakker sammen.

Nye studenter ferdig på Stavern: Feiret med taler og allsang

Torsdag var det duket for avslutning for tredjeårsstudentene ved Politihøgskolen i Stavern.

Politiet har signert nye bilavtaler

Politiet fortsetter med Volvo XC60 T8 og Mercedes-Benz Vito.

Har søkt ny jobb

Politimester i Finnmark Ellen Katrine Hætta har søkt på jobben som konstituert dommer i Oslo tingrett.

Annonse
Annonse

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS