Jump to main content
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor

Tips

  1. 1. På e-post politiforum@pf.no.
  2. 2. Gjennom den krypterte meldingstjenesten Signal.

Last ned appen og send en melding til en av Politiforums journalister. Telefonnumrene våre finner du under.

Alle tips blir behandlet konfidensielt.

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor
Annonse
PÅ VENT: Justisminister Per-Willy Amundsen utsetter behandlingen av særorganutredningen i flere år.
Liv Rønnaug Lilleåsen

Regjeringen utsetter ny politireform: Full jubel i politiet

Justisminister Per-Willy Amundsen mener det for tidlig å starte behandlingen av særorganutdredningen.

Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Publisert 08.12.2017 - 13:17

Denne artikkelen er mer enn to år gammel.

I mai i år la Særorganutvalget fram sin utredning for den fremtidige organiseringen av politiets særorganer. 

Annonse

Samtidig som politireformen rulles ut for fullt, foreslår utvalget en rekke dramatiske endringer i politietaten; Blant annet å legge ned Utrykningspolitiet og Politiets Utlendingsenhet.

Dette har skapt mye debatt og mange reaksjoner, særlig blant ansatte og tillitsvalgte. Men også blant andre etater og organisasjoner.

  • LES: Kripos-sjefen: – Dårlig timing
  • LES: PU-sjef: Politiets utlendingsenhet bør styrkes, ikke svekkes
  • LES: Som å si «Bare kjør på – vi har i praksis fri fart i Norge. Du løper en økt risiko for ulykke, men å bli tatt av politiet kan du (nesten) glemme»

Men ifølge VG bekrefter nå justisminister Per-Willy Amundsen at de vil utsette den politiske behandlingen av den nye politireformen.

– Det blir ikke gjennomført noen endringer av særorganene før vi har sett effektene av politireformen i distriktene, sier han til avisa.

På spørsmål om hvor lenge behandlingen kan bli utsatt, svarer Amundsen at det kan bli snakk om flere år.

Og nyheten blir svært godt mottatt hos tillitsvalgt for Utrykningspolitiet, Frode Stenersen.

UENIG: UP-sjef Runar Karlsen skriver i høringssvaret at de svært kritiske til endringsforslagene til utvalget, og mener det vil føre til færre kontroller og flere ulykker. 
Morten Rakke

– Dette er en svært god nyhet og helt på sin plass. Det er for prematurt å endre særorganene før politidistriktene har satt seg. Jeg håper og regner med at dette er fordi justisministeren ønsker seg en annen løsning. 

Før høringsfristen gikk ut 1. desember sendte Utrykningspolitiet sitt svar, og de gir utredningen totalslakt. 

  • LES: UP-sjefen: – Vi frykter flere dødsulykker på veiene

Enda flere oppgaver ut til politidistriktene 

Særorganutvalget mener alle politioppgaver i utgangspunktet bør løses i politidistriktene. Derfor omtaler de særorganene som bistandsorganer i utredningen. 

Dagens struktur foreslås erstattet av to større enheter, som legges under Politidirektoratet; En for etterforskning og bistand (Nasjonal bistands- og etterforskningsenhet) og en for beredskap (Nasjonal beredskapsenhet).

Utvalget foreslår blant annet: 

MÅ FÅ RO: PF-leder Sigve Bolstad er svært fornøyd med utsettelsen, og mener politiet nå er mettet på reformer og store endringer.
Torkjell Trædal
  • Utrykningspolitiet legges ned, hvor oppgaver og mannskaper overføres til politidistriktene.
  • Polititets utlendingsenhet legges ned. Oppgavene og mannskapene overføres i stor grad til Øst politidistrikt, mens utlendingsinternatet på Trandum foreslås til Kriminalomsorgen.
  • Kripos og Økokrim får samlet ledelse, og legges inn i den nye enheten som bistandsorganer.
  • Beredskapstroppen løftes ut av Oslo og opp på nasjonalt nivå.
  • På etterforsknings- og bistandssiden foreslås Kripos og Økokrim inn den nye enheten, som vil spesialisere seg på organisert og annen alvorlig kriminalitet, økonomisk kriminalitet og IKT-krminalitet. I tillegg ser utvalget for seg at det opprettes et NC3-senter, et senter som samler ekspertise på cyberkriminalitet.
  • Politihøgskolen består, men slås sammen med KRUS (Kriminalomsorgens utdaninngssenter).

PF-leder: – Politiet er mettet på reformer

Nyheten blir også svært godt mottatt i Politiets Fellesforbund, som stiller seg svært kritisk til utredningen.

  • LES OGSÅ: – Endringene er så dramatiske at det vil være uansvarlig å gjennomføre. Dette kan få store konsekvenser for publikum

– Dette er helt fantastisk, sier forbundsleder Sigve Bolstad.

– Politiet er mettet på reformer, så dette bringer nødvendig ro inn til de ansatte og lederne i særorganene. Nå kan de fortsette med å gjøre en glitrende jobb og de 12 nye politidistriktene kan få sette seg skikkelig før man går i gang med flere omfattende endringer. Hadde forslagene til utvalget blitt gjennomført, ville det vært svært kritisk for politiet og gjort det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt. 

Det har vært en lang runde med et offentlig utvalg og en høringsrunde, og nå stopper justisdepartementet hele prosessen. Er hele utredningen bortkasta?

– Jeg kan ikke klandre utvalget, men tidspunktet er fullstendig feil, sier Bolstad.

Amundsen: – Politiet må å få konsentrere seg om politireformen

I en pressemelding sendt ut for kort tid siden sier nå justis- og beredskapsdepartementet at de har vurdert anbefalingene til utvalget.

De har kommet frem til at det ikke er nødvendig å sette i gang nye omstillingsprosesser nå.

– Politireformen er den høyest prioriterte utviklingsoppgaven i norsk politi frem mot 2020. Omstillingsarbeidet i politiet må konsentreres om gjennomføringen av reformen, og det vil på nåværende tidspunkt være svært krevende å følge opp nye og omfattende organisasjonsmessige endringer i etaten, sier Amundsen.

Regjeringen nedsatte 11. mai 2016 Særorganutvalget for å utrede og foreslå fremtidig organisering av politiets særorganer og nasjonale beredskapsressurser. Ett år senere overleverte utvalget utredningen Bedre bistand. Bedre beredskap - Fremtidig organisering av politiets særorganer.

Høringsfristen var 1. desember, og senere skulle Justisdepartementet legge fram sitt forslag til Stortinget. Men nå varsler altså justisministeren en utsettelse over flere år.

Amundsen mener likevel det var riktig å gå hele den lange runden med et offentlig utvalg, en utredning og en høringsrunde, ifølge VG.

– Vi har landet på at det var riktig å ha gjennomført den høringen, for det kom frem veldig mye interessant som vil være grunnlag for det videre arbeidet. Vi tar med oss innspillene videre.

 
up-sjef up særorganutvalget særorgan nyhet kripos Økokrim utrykningspolitiet
Annonse

Stakk fingeren i rompa på politibetjent, og prøvde å ta våpenet

Mannen er i Oslo tingrett tiltalt for flere forhold.

Flytter flere ressurser til vakthold

Oslo politidistrikt bruker nå langt mer ressurser på vakthold enn tidligere. Nå varsler ledelsen at flere ansatte skal flyttes til operative oppgaver, samtidig som andre oppgaver kan bli nedprioritert.

Operatører på politiets operasjonssentral følger med på TV-skjermer

Klart for sivile på OPS: – Utgangspunktet vårt er at dette vil fungere godt

Troms politidistrikt planlegger for at de sivilt ansatte skal starte ved operasjonssentralen i september.

Mener Ukraina-grep tapper politiets midler

MDG stiller spørsmål ved hvor mye av regjeringens politisatsing som faktisk går til å styrke politiets arbeid.

Helikopter med redningsutstyr flyr over en lys og skyet himmel

Politimester advarer: – Dette er ingen luksusinvestering

Politimester i Troms, Astrid Nilsen, mener manglende avklaring om politihelikopter kan gjøre en framtidig etablering i Tromsø dyrere og vanskeligere.

«Norge har verdens beste politi, men for få politifolk»

Hovedproblemet til politiet er ikke utdanningsmodellen, men manglende langsiktig planlegging og for svake prioriteringer over tid.

Dårlig inneklima: – Målinger av luftkvaliteten har vært nedslående

Flere politibygg i Finnmark har utfordringer med inneklimaet. PFT viser til eldre bygg, ventilasjon og flere vegger og ansatte.

Trenger tydelige rammer: – Handler om beredskap

Politihøgskolen i Alta trekkes fram som viktig for beredskapen i nord. Nå etterlyser politiet og campusledelsen mer langsiktighet rundt satsingen.

Slik takler du eksamensstresset

Vi er midt i en hektisk eksamensperiode for mange av landets studenter. Derfor ringte vi tre personer som vet litt om å stå i stressende situasjoner.

Hun er ny politileder

– Jeg ser veldig frem til å ta fatt på rollen som leder for geografisk driftsenhet (GDE) Stavanger og Ryfylke, sier Grete Winge.

Ledige stillinger

  • Rådgiver

    Søknadsfrist: 29. mai

  • Din annonse her?

    Kontakt Politiforums annonseselger!

Stor økning i reelle søkere til PHS

Politihøgskolen har i år en økning på hele 27 prosent i reelle søkere.

– Kortsiktig styring har virket negativt på politiet

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) sier regjeringen vil unngå en start-stopp-situasjon med store, årlige svingninger i bevilgninger til politiet.

London-politiet vurderer å ta i bruk norsk polititeknologi

– Det har potensial til å transformere arbeidet vårt fullstendig og være noe ekstraordinært, sier kriminaltekniker Ruth Buckley.

Oslo-politiet bekymret over økt kriminalitet blant unge jenter

Det var i fjor en økning i kriminalitet begått av unge jenter, ifølge Oslo-politiet. De er bekymret for mørketall.

«En kortere politiutdanning er ikke et steg tilbake – det er et nødvendig steg frem»

Dagens treårige politiutdanning alene gir ikke nok operative politifolk i en mer urolig tid. En ettårig grunnutdanning bør vurderes som et regulert supplement for å styrke bemanningen.

Politihelikopter på snødekket slette mens mannskap laster inn person på båre.

Ber regjeringen planlegge for flere helikoptre: – Skrikende behov

Justiskomiteen foreslår at regjeringen følger opp anbefalingene om nye helikopterbaser og økt kapasitet, men Frp frykter for tidsbruken.

Vil bruke 225 millioner på tomt til politihus

Regjeringen foreslår å bruke 225 millioner kroner på å kjøpe tomt til nytt politihus i Bergen i sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett.

Revidert budsjett: – Ingen satsing på politiet

Regjeringen kom tirsdag med forslag til revidert statsbudsjett. Opposisjonen savner nok en gang midler til politiet.

Fortsetter som Kripos-sjef

Kristin Kvigne ble ikke overraskende utnevnt til Kripos-sjef for seks nye år i dag.

«Vi trenger en etat som tar vare på sine ansatte»

Hvor lang tid det tar fra man starter i arbeidslivet til man kjenner på motstanden, manglende ressurser og annet som reduserer muligheten til å hjelpe?

To politihelikoptre, ett på bakken og ett i lufta, over snødekt område med trær.

Nye helikoptre: – Vil bedre beredskapen og responstiden betraktelig

Et politihelikopter stasjonert på Vestlandet vil gi kortere responstid, bedre situasjonsforståelse og mer likeverdig beredskap nasjonalt, mener politimester Ane Kvaal.

Reagerer på regjeringens pressemelding: – Hatt det sånn i flere år

Fredag presenterte regjeringen det som kunne fremstå som en endring i yrkesskadeerstatning for politiet. – Det stemmer ikke, sier forbundslederen.

Annonse
Annonse

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS