Jump to main content
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om oss

Tips

  1. 1. På e-post politiforum@pf.no.
  2. 2. Gjennom den krypterte meldingstjenesten Signal.

Last ned appen og send en melding til en av Politiforums journalister. Telefonnumrene våre finner du under.

Alle tips blir behandlet konfidensielt.

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no


Journalist
Andrea Rognstrand
452 04 315
andrea@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om oss
Annonse
PÅ VENT: Justisminister Per-Willy Amundsen utsetter behandlingen av særorganutredningen i flere år.
Liv Rønnaug Lilleåsen

Regjeringen utsetter ny politireform: Full jubel i politiet

Justisminister Per-Willy Amundsen mener det for tidlig å starte behandlingen av særorganutdredningen.

Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Publisert 08.12.2017 - 13:17

Denne artikkelen er mer enn to år gammel.

I mai i år la Særorganutvalget fram sin utredning for den fremtidige organiseringen av politiets særorganer. 

Annonse

Samtidig som politireformen rulles ut for fullt, foreslår utvalget en rekke dramatiske endringer i politietaten; Blant annet å legge ned Utrykningspolitiet og Politiets Utlendingsenhet.

Dette har skapt mye debatt og mange reaksjoner, særlig blant ansatte og tillitsvalgte. Men også blant andre etater og organisasjoner.

  • LES: Kripos-sjefen: – Dårlig timing
  • LES: PU-sjef: Politiets utlendingsenhet bør styrkes, ikke svekkes
  • LES: Som å si «Bare kjør på – vi har i praksis fri fart i Norge. Du løper en økt risiko for ulykke, men å bli tatt av politiet kan du (nesten) glemme»

Men ifølge VG bekrefter nå justisminister Per-Willy Amundsen at de vil utsette den politiske behandlingen av den nye politireformen.

– Det blir ikke gjennomført noen endringer av særorganene før vi har sett effektene av politireformen i distriktene, sier han til avisa.

På spørsmål om hvor lenge behandlingen kan bli utsatt, svarer Amundsen at det kan bli snakk om flere år.

Og nyheten blir svært godt mottatt hos tillitsvalgt for Utrykningspolitiet, Frode Stenersen.

UENIG: UP-sjef Runar Karlsen skriver i høringssvaret at de svært kritiske til endringsforslagene til utvalget, og mener det vil føre til færre kontroller og flere ulykker. 
Morten Rakke

– Dette er en svært god nyhet og helt på sin plass. Det er for prematurt å endre særorganene før politidistriktene har satt seg. Jeg håper og regner med at dette er fordi justisministeren ønsker seg en annen løsning. 

Før høringsfristen gikk ut 1. desember sendte Utrykningspolitiet sitt svar, og de gir utredningen totalslakt. 

  • LES: UP-sjefen: – Vi frykter flere dødsulykker på veiene

Enda flere oppgaver ut til politidistriktene 

Særorganutvalget mener alle politioppgaver i utgangspunktet bør løses i politidistriktene. Derfor omtaler de særorganene som bistandsorganer i utredningen. 

Dagens struktur foreslås erstattet av to større enheter, som legges under Politidirektoratet; En for etterforskning og bistand (Nasjonal bistands- og etterforskningsenhet) og en for beredskap (Nasjonal beredskapsenhet).

Utvalget foreslår blant annet: 

MÅ FÅ RO: PF-leder Sigve Bolstad er svært fornøyd med utsettelsen, og mener politiet nå er mettet på reformer og store endringer.
Torkjell Trædal
  • Utrykningspolitiet legges ned, hvor oppgaver og mannskaper overføres til politidistriktene.
  • Polititets utlendingsenhet legges ned. Oppgavene og mannskapene overføres i stor grad til Øst politidistrikt, mens utlendingsinternatet på Trandum foreslås til Kriminalomsorgen.
  • Kripos og Økokrim får samlet ledelse, og legges inn i den nye enheten som bistandsorganer.
  • Beredskapstroppen løftes ut av Oslo og opp på nasjonalt nivå.
  • På etterforsknings- og bistandssiden foreslås Kripos og Økokrim inn den nye enheten, som vil spesialisere seg på organisert og annen alvorlig kriminalitet, økonomisk kriminalitet og IKT-krminalitet. I tillegg ser utvalget for seg at det opprettes et NC3-senter, et senter som samler ekspertise på cyberkriminalitet.
  • Politihøgskolen består, men slås sammen med KRUS (Kriminalomsorgens utdaninngssenter).

PF-leder: – Politiet er mettet på reformer

Nyheten blir også svært godt mottatt i Politiets Fellesforbund, som stiller seg svært kritisk til utredningen.

  • LES OGSÅ: – Endringene er så dramatiske at det vil være uansvarlig å gjennomføre. Dette kan få store konsekvenser for publikum

– Dette er helt fantastisk, sier forbundsleder Sigve Bolstad.

– Politiet er mettet på reformer, så dette bringer nødvendig ro inn til de ansatte og lederne i særorganene. Nå kan de fortsette med å gjøre en glitrende jobb og de 12 nye politidistriktene kan få sette seg skikkelig før man går i gang med flere omfattende endringer. Hadde forslagene til utvalget blitt gjennomført, ville det vært svært kritisk for politiet og gjort det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt. 

Det har vært en lang runde med et offentlig utvalg og en høringsrunde, og nå stopper justisdepartementet hele prosessen. Er hele utredningen bortkasta?

– Jeg kan ikke klandre utvalget, men tidspunktet er fullstendig feil, sier Bolstad.

Amundsen: – Politiet må å få konsentrere seg om politireformen

I en pressemelding sendt ut for kort tid siden sier nå justis- og beredskapsdepartementet at de har vurdert anbefalingene til utvalget.

De har kommet frem til at det ikke er nødvendig å sette i gang nye omstillingsprosesser nå.

– Politireformen er den høyest prioriterte utviklingsoppgaven i norsk politi frem mot 2020. Omstillingsarbeidet i politiet må konsentreres om gjennomføringen av reformen, og det vil på nåværende tidspunkt være svært krevende å følge opp nye og omfattende organisasjonsmessige endringer i etaten, sier Amundsen.

Regjeringen nedsatte 11. mai 2016 Særorganutvalget for å utrede og foreslå fremtidig organisering av politiets særorganer og nasjonale beredskapsressurser. Ett år senere overleverte utvalget utredningen Bedre bistand. Bedre beredskap - Fremtidig organisering av politiets særorganer.

Høringsfristen var 1. desember, og senere skulle Justisdepartementet legge fram sitt forslag til Stortinget. Men nå varsler altså justisministeren en utsettelse over flere år.

Amundsen mener likevel det var riktig å gå hele den lange runden med et offentlig utvalg, en utredning og en høringsrunde, ifølge VG.

– Vi har landet på at det var riktig å ha gjennomført den høringen, for det kom frem veldig mye interessant som vil være grunnlag for det videre arbeidet. Vi tar med oss innspillene videre.

 
up-sjef up særorganutvalget særorgan nyhet kripos Økokrim utrykningspolitiet
Annonse

«At ungdom faller utenfor er svært alvorlig. Men det er ikke i seg selv en politisak.»

MDG vil faktisk bruke mer penger på forebygging, slik at færrest mulig unge havner i noen form for befatning med politiet, enten det gjelder narkotikakriminalitet eller andre type lovbrudd.

Lot kollega slippe fartsbot – fikk sparken

En kollegas fartsovertredelse kostet en svensk politibetjent jobben.

Politiansatte kan få etterbetalt opptil en halv million

Feil definisjon av turnusbegrepet kan ha kostet politiansatte mange hundre tusen kroner i tapt lønnsinntekt, mener PF. Nå varsler de søksmål.

«Regjeringens «satsing» på politiet betyr at Sør-Øst politidistrikt må kutte budsjettene»

Slik forslaget til statsbudsjettet for 2027 i dag fremstår, er det en triksing med tall kun egnet til å mørklegge en nedbemanning av politiet.

Han kan bli årets leder i politiet

John Roger Lund er en av ti finalister i kåringen av årets leder.

Etterlyser nasjonal beredskap: – Konseptet har ligget brakk

Spesialtrente redningsmannskaper er avgjørende ved store ulykker og naturkatastrofer. Likevel mangler Norge en nasjonal beredskapsordning for denne typen redningsarbeid, ifølge Svein Magnus Sønstelid i Oslo politidistrikt.

«Mer enn en "kampanje": Å avfeie førstelinjen stopper ikke utviklingen»

Det blir for enkelt å skylde på NNF hver gang noen tar til orde for at politiets handlingsrom på narkotikafeltet har blitt for krevende.

Vil gi PST flere spionasjeverktøy

Regjeringen vil styrke Politiets sikkerhetstjenestes (PST) muligheter til å forebygge, avverge og etterforske etterretningsvirksomhet med nytt lovforslag.

SSB: Flere lovbrudd henlagt i 2025

Antallet uoppklarte saker fortsetter å øke, mens oppklarte lovbrudd og siktede gjerningspersoner synker ytterligere, viser nye tall fra SSB.

Ville sett på uniformsbruken i påtale hvis hun var minister

I tillegg ville Grete Lien Metlid ha forsikret seg om at politiet fikk tilstrekkelig fart og fremdrift i å tilpasse seg et mer alvorlig verdensbilde og endringer i kriminalitetsutviklingen.

Ledige stillinger

  • Fag og opplæringsansvarlig innen kriminalitetsforebygging

    Søknadsfrist: 27. november

  • Operativ planlegger

    Søknadsfrist 12. november

  • Kripos søker kriminaltekniker (PB2/PB3/POB)

    Søknadsfrist: 8. november

  • Grensekommissær

    Søknadsfrist: 4. november

  • Direktør Politiets fellestjenester

    Søknadsfrist: 19. november

  • Din annonse her?

    Kontakt Politiforums annonseselger!

Politiet gjenopptar trening på Svalbard etter 30 år

Politifolk fra seks politidistrikter har gjennomført trening på Svalbard for første gang på nærmere 30 år.

Ny lederstruktur på plass i Innlandet

Innlandet politidistrikt går fra tre til én geografisk driftsenhet. Fra 2. november tiltrer flere ledere i nye stillinger som følge av omorganiseringen.

Disse vil bli ny UP-leder

Nå er det kjent hvem som har søkt på stillingen som distriktsleder i UP region midt.

Vil doble inndragningen av kriminelle verdier

Regjeringen vil gjøre det enklere å inndra kriminelle verdier. Justisminister Astri Aas-Hansen forventer at politiet og påtalemyndigheten dobler det årlige inndragningsbeløpet til én milliard kroner.

Nesten 30 millioner på overtid i år: – Vi er for få hender

Sykemeldinger noe ned, overtidstimer mye opp. Lokallagslederen i Trøndelag er bekymret for helsen til de ansatte.

Nytt styre i PF Politistudentene

Det nye styret vil blant annet jobbe for like rettigheter i praksisåret og sikre at politistudenter kommer i jobb etter endt utdanning.

«Stadig oftere sliter vi med å yte tilstrekkelig innsats i saker med høyeste prioritet»

Debatten om politiets ambisjonsnivå bør ta utgangspunkt i virkeligheten politiet står i hver dag: Oppdraget blir bredere. Kriminaliteten blir mer kompleks. Forventningene øker. Samtidig må vi prioritere.

«Det er de mest sårbare ungdommene vi svikter»

Vi er enige om at unge med rusproblemer først og fremst trenger hjelp. Men for å kunne hjelpe dem, må vi også oppdage dem.

Lyser ut lisensavtale på to milliarder

Politiet anslår å bruke mellom 1,1 og 1,3 milliarder kroner på en ny femårig rammeavtale for Microsoft-løsninger. Maksimalrammen på to milliarder skal gi rom for uforutsette behov.

«Det er ingen grunn til å skjønnmale politiets økonomi»

Den politiske styringen av politiet har i altfor lang tid vært preget av detaljstyring og kjepphester som har sett bra ut i valgkampen.

Politiet får hard dom: – Trist lesning

Ansatte i politiet og påtalemyndigheten er blant de vanskeligste fagkildene for journalister å få kontakt med.

Ingen søker politijobber i Hasvik: – Man gir katta

Ordføreren i Hasvik etterlyser mer polititilstedeværelse i øykommunen i Finnmark.

Annonse
Annonse

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no


Journalist
Andrea Rognstrand
452 04 315
andrea@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS