Ny teknologidirektør og PIT-leder
Ole Rikard Rønning overtar jobben etter Catherine Janson.
Ole Rikard Rønning er ansatt som teknologidirektør i politiet og ny leder for Politiets IT-enhet (PIT). Det ble klart i en pressemelding mandag. Rønning tiltrer i stillingen i august. Frem til han er på plass, vil Kjerstin Wester fortsatt fungere som direktør i PIT.
Rønning kommer fra stillingen som programdirektør i KLP. Han har lang erfaring med teknologi og endringsledelse fra bank- og forsikringsbransjen og har en mastergrad i strategisk ledelse fra Norges Handelshøyskole.
Rønning erstatter Catherine Janson, som nå arbeider med helhetlig digitalisering av politiet.
– - Jeg ser frem til å starte i politiet etter sommeren og bli kjent med fagmiljøene i PIT og i resten av politi-Norge. Politiet har et viktig samfunnsoppdrag. Teknologi spiller en sentral rolle for å løse samfunnsoppdraget, og for å lykkes må teknologi og fagmiljøer jobbe godt sammen. Jeg gleder meg til å bidra i utviklingen fremover, sammen med mange flinke mennesker i etaten, sier Rønning til Politiforum.
Som teknologidirektør får Rønning ansvar for å lede og utvikle PIT og sikre stabil drift av politiets systemer. Samtidig skal han være med å legge føringer for politiets teknologivalg framover.
Politidirektør Håkon Skulstad understreker at Rønning ikke bare skal lede PIT, men også gå inn i politiets øverste ledergruppe i sin nye rolle som teknologidirektør.
– Jeg er veldig glad for at Ole Rikard Rønning har takket ja til stillingen som teknologidirektør i politiet og leder for PIT. Han har erfaring og perspektiver som blir viktige for politiet fremover. Vi står i en tid der kriminalitetsbildet er i stor endring, sikkerhetsbildet er langt mer alvorlig enn for bare noen år siden, og det pågår en rivende teknologisk utvikling. Politiet må henge med i den raske digitale utviklingen for å klare å løse samfunnsoppdraget, sier Skulstad.