Betaler 200.000 kroner i husleie for stengt kontor

Politikontoret i Vaksdal ble åpnet med brask og bram, men ble stengt etter bare ni måneder. – Vi ser at vi ikke kan prioritere ressurser til å holde det åpent, sier GDE-leder Trond Sekkingstad.

MED BRASK OG BRAM: Her blir det nye politikontoret på Dale i Vaksdal åpnet av ordfører Hege Eide Vik og daværende politimester Kaare Songstad.
Publisert

Siden 2022 har det blitt opprettet totalt 20 nye kontorer rundt om i landet, blant annet i Vaksdal i Vestland.

Snoren utenfor kontoret på Dale ble høytidelig klippet i oktober 2024, men etter bare ni måneder ble dørene stengt.

I denne perioden hadde det vært åpent for publikum 25 ganger.

– Det folk etterspurte var sivil rettspleie, pass og ID-kort, og dette var oppgaver vi ikke kunne tilby ved kontoret, sier GDE-leder Trond Sekkingstad.

Politikontoret på Vaksdal
STENGT: Politikontoret i Vaksdal har vært vært åpent for publikum 25 ganger, men politiet betaler fortsatt husleie.

Selv om kontoret, som holder til i kommunehuset, har vært midlertidig stengt i over ett år, foreligger det fortsatt et leieforhold.

– Husleien utgjør 198.550 kroner per år og betales forløpende selv om kontoret ikke holder åpent, sier Sekkingstad, som håper at det kan avvikles:

– Vi ser at vi ikke kan prioritere ressurser til å holde det åpent. På kontoret i nabokommunen Osterøy har vi heller ikke hatt bemanning siden i fjor sommer.

Se alle husleiekostnadene lengre ned i artikkelen.

Mot faglige råd

KAKE OG BUNAD: Daværende justisminister Emile Enger Mehl under pressekonferansen der det ble klart at Sørumsand kommune får nytt tjenestested.

Det var Ap- og Sp-regjeringen som besluttet å opprette de 20 nye polititjenestestedene. Noen av disse var gjenåpninger av tidligere kontorer, mens andre var helt nye.

Beslutningen, som var forankret i Hurdalsplattformen, møtte motstand. Det kom frem under en pressekonferanse i august 2023 i Sørumsand, hvor et av de nye tjenestestedene skulle åpnes.

Åpningen av flere av tjenestestedene var nemlig mot Politidirektoratets (POD) faglige råd, men selve dokumentet med PODs argumentasjon er unntatt offentlighet.

Politiforum har fått innsyn i de årlige husleiekostnadene. Ifølge tallene fra Politiets fellestjenester (PFT) er det snakk om over 18,8 millioner kroner til sammen.

Åpningstidene varierer

Åpningstidene hos de ulike kontorene varierer. Mens for eksempel Levanger har åpent ti timer i uken, har Sørumsand kun åpent tre timer hver mandag, ifølge politiets nettsider.

Sørumsands husleie er på 523.621 kroner. Politistasjonssjef Siw-Monica Bjørk Eriksen sier dette om ressursbruken:

– Vi opplever at det er svært få besøkende på de ulike tjenestestedende, og på mange måter forsvarer det ikke ressursbruken. Derfor har vi inngått avtaler med kommunene om at vi heller kjører kommunepatrulje.

– Vi er klar over at reduserte åpningstider gir innbyggerne mindre fleksibilitet, men vi har også erfaring fra da vi hadde åpent tre dager i uken fra 09.00 til 15.00, og da var det også få besøkende.

Ikke mange besøkende

I Karlsøy i Troms har åpningstiden gradvis blitt redusert siden åpningen i desember 2024.

I vår gikk politiet helt bort fra å bemanne kontoret på faste dager, og heller benytte turene til å gjennomføre oppdrag i hele kommunen.

Dette skyldes i hovedsak personellutfordringer, men også prioriteringer i en gitt periode, forteller GDE-leder Frank Magne Sletten.

– For å dekke behovet for oppfølging av innbyggerne er politiet i vekslende grad i hele øygruppen, sier Frank Magne Sletten. Han legger til at de har god kontakt med kommuneledelsen om dette.

– Karlsøy kommune er en del av flere øysamfunn, hvor kommunesenteret og politihuset er på Hansnes. Politiet har vært i øyriket ved ulike anledninger gjennom hele perioden, og da på steder som Ringvassøy, Vannøy, Reinøy og Rebbenesøy, for å gjennomføre polisiære oppdrag der dette har vært nødvendig. Disse turene registreres ikke som oppmøte ved politihuset på Hansnes.

Det var heller ikke mange besøkende i den faste åpningstiden.

– Vi loggfører våre arbeidsdager på Hansnes, samt besøk. Svært mange dager opplever politiet ingen eller få oppmøter. De fleste når politiet på telefon og får svar på ulike spørsmål der eller på mail.

– Hvor ofte og i hvilke tilfeller brukes kontoret i dag?

– Kontoret var åpent den 13. august, og i våre statistikker har det i liten grad vært åpent etter mai 2026. Kontoret benyttes av politikontakten i samtaler med ungdom eller andre, og av seksjon for kriminalitetsutsatte til å ha samtaler med fornærmede i straffesaker.

Husleiekostnaden er på 355.825 kroner, ifølge PFT.

– Er kontoret, slik det brukes i dag, verdt denne summen?

– Dette var og er en politisk beslutning som vi tilstreder å følge opp etter forventningene tillagt avgjørelsen om å etablere et tilbud i Karlsøy. Vi registrerer at primærforespørslene ved kontoret ofte omhandler pass og våpen. Dette er fagområder som i all hovedsak krever oppmøte ved Tromsø politistasjon, sier Sletten.

Han legger til at tilstedeværelsen på Hansnes i stor grad brukes til å orientere og veilede publikum videre til riktig enhet, avhengig av problemstillingen de kommer med.

Foreslår flere nedleggelser

GDE-leder Sekkingstad har forståelse for dem som ønsker at lokalkontorene skal bestå, i frykt for at politiet skal distansere seg fra kommunene dersom de legges ned.

Men å bemanne kontorene går utover ressurser på andre områder, ifølge ham.

– Vi må prøve å treffe best mulig med de ressursene vi har. Vi har politistasjoner i Voss og Bergen, som grenser opp mot Vaksdal, og flåtestyring på det operative. At kontoret er stengt har ikke betydning for vakt, beredskap og sikkerheten til innbyggerne.

I en pågående høring til de berørte kommunene foreslår Vest politidistrikt å legge ned stasjonene i både Vaksdal og Osterøy, i tillegg til Aurland og Årdal. Høringsfristen er satt til 1. oktober.

Også i sin siste effektiviseringsplan for 2026 og 2027 foreslår Politidirektoratet å kutte antallet tjenestesteder i Norge.

– Må lytte til faglige råd

I april i fjor sa justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) til Nationen at hun ikke kom til å reversere åpningen.

På rådhuset i Sørumsand i Lillestrøm var det kakefeiring da det i 2023 ble kjent at tettstedet ville få et nytt politikontor

Men i august samme år sa hun til NRK at Arbeiderpartiet var villige til å se annerledes på det, dersom ressursene ikke brukes effektivt.

Politiforum har spurt pressevakten om Aas-Hansen kan svare på hvorfor de snudde, om det er behov for alle de 20 nye kontorene, om noen av dem i dag vurderes som aktuelle å legge ned og om de i så fall har vært i dialog med noen av politimestrene, ansattorganisasjonene eller kommunene om dette.

Vi har også sendt oversikten fra PFT som viser at flere kontorer, også de som har begrenset åpningstid og få besøkende, har høye årlige husleiekostnader, og spurt om dette er riktig ressursbruk.

Kommunikasjonsrådgiver Sebastian Bergedahl Vernang har svart følgende på spørsmålene:

– Det er viktig for regjeringen er at folk er trygge uansett hvor de bor, og at vi har gode polititjenester i hele landet. De største utgiftene til de nye tjenestestedene er til politifolkene som skal jobbe der, ikke til husleie. De som jobber ved det enkelte tjenestestedet vil være en del av den ordinære politistrukturen og vil løse oppgaver som alle andre i politiet.

– Den økte bemanningen styrker politiets tilstedeværelse i hele området. Arbeiderpartiregjeringen er samtidig klare på at de må lytte til faglige råd fra politiet. Politiet har allerede fått i oppdrag å utrede hvordan de best kan utnytte sine ressurser, og dersom politiet mener at ressursene kan utnyttes mer effektivt på en annen måte enn i dag, er det noe vi er åpne for å se på.

Tips oss!

Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?

Årlige husleiekostnader

Dette er de årlige husleiekostnadene til de 20 nye politikontorene som har blitt opprettet siden 2022.

Sørumsand politistasjon: 523.621 kroner

Rakkestad polititjenestested: 372.000 kroner

Karlsøy politistasjon: 355.825 kroner

Kvinesdal politistasjon: 20.563 kroner

Levanger politistasjon: 400.000 kroner

Nesodden politistasjon: 174.000 kroner

Skarnes politistasjon: 129.420 kroner

Vaksdal politistasjon: 198.550 kroner*

Åseral politistasjon: 60.000 kroner

Hemsedal politistasjon (vintersesong): 54.405 kroner

Engerdal politistasjon: 341.157 kroner

Mortensrud politipost: 872.939 kroner

Hvaler (sommersesong): 35.836 kroner

Meråker politistasjon: 128.614 kroner

Salangen politistasjon: 236.552 kroner

Torp politistasjon: 6.509.830 kroner, arealet omfatter både politistasjon og publikumssenteret

Sigdal politistasjon: 134.824 kroner

Steigen politistasjon: 434.373 kroner

Stranda politistasjon (sommersesong): 99.643 kroner

Eda-Eidskog politistasjon/Magnormen: 7.720.249 kroner, hvorav omtrent halvparten av arealet fremleies til svensk politi.

Kilde: PFT  

* Politiforum har fått opplyst tallet for Vaksdal direkte fra Vest politidistrikt.

Powered by Labrador CMS