STATSBUDSJETTET

Ingen flere studieplasser på PHS - men «vurderer» økning i Alta

Regjeringen foreslår ingen flere studieplasser på Politihøgskolen (PHS) i 2027, men vil «vurdere» økt opptak i Alta i 2027.

Bildet er et illustrasjonsfoto, tatt under uteksamineringen av nyutdannede politifolk i Oslo i 2018.
Publisert Sist oppdatert

Det ble klart da regjeringen la fram sitt forslag til statsbudsjett for 2027 i dag.

Selv om det understrekes i forslaget at det allerede er identifisert behov for å øke opptaket til Politihøgskolen, kommer det ingen nye studieplasser i 2027.

Tar penger fra politiets driftsbudsjett

Det understrekes imidlertid at regjeringen vil «vurdere» økt opptak på den desentraliserte utdanningen i Alta i 2027.

I neste års budsjettforslag foreslår regjeringen å øke driftsbudsjettet til Politihøgskolen med 31,5 millioner kroner for å dekke de videre kostnadene ved økningen i studieplasser fra i fjor, samt 7 millioner kroner for å dekke finansiering av regjeringens etterforskningsstudium.

Disse pengene tas fra politibudsjettet, som skal gå til politidistriktene og særorganene.

Økte til 500

Etter at Jonas Gahr Støre (Ap) tok over som statsminister i 2021, økte regjeringen antall studieplasser på Politihøgskolen (PHS) fra 400 til 500.

Økningen kom etter at antall studieplasser hadde blitt nær halvert fra 720 i 2017 til 400 i 2020.

Siden har Støre-regjeringen økt opptaket til bachelorutdanningen med ytterligere 49 studieplasser.

– Har et behov

Det var knyttet spenning til om det også i forslaget til statsbudsjett for 2027 ble foreslått å øke antallet studieplasser.

I forkant av budsjettframleggelsen pekte tidligere analytiker Dag Arne Thoresen i Politiets Fellesforbund (PF) på behovet for økt bemanning.

– Politiet har et relevant behov for oppbemanning av politistillinger særlig i politidistriktene også, sa han, og pekte på at åtte av tolv politidistrikter nå ligger langt under målet om to politi per 1000 innbyggere.

– Dette innebærer at politiet trenger rundt 2000 flere politiårsverk for at politidistriktene skal nå dekningsgraden.

– For lite folk

Også tidligere forbundsleder i PF, Arne Johannessen, har i en kronikk i Politiforum nylig pekt på behovet for flere politifolk.

Og som Politiforum omtalte i går, er bemanningen i Ålesund noen ganger så dårlig at én politipatrulje har ansvaret for alle byens nesten 60.000 innbyggere.

– Norsk politi har for mange oppgaver og for lite folk, sa Øyvind Kvalvaag, PFs lokallagsleder i Møre og Romsdal politidistrikt.

Velger ny teknologi

Da justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) gikk ut i VG og skrøt av regjeringens lovede digitale løft for politiet, uttrykte også politidirektør Håkon Skulstad at politiet trenger flere politifolk.

– Men må jeg velge, velger jeg ny teknologi, sa Skulstad.

Det samme valget har tilsynelatende justis- og beredskapsministeren nå falt ned på, med et budsjettforslag som innebærer en større satsing på digitalisering, men uten økt opptak på Politihøgskolen.

Powered by Labrador CMS