Venstre om Høyres åpning for rusforslaget: – De bryter enigheten
Venstre reagerer sterkt på at Høyre vurderer å støtte Senterpartiets forslag om at forenklede forelegg for mindre narkotikaovertredelser skal føres inn i reaksjonsregisteret.
I oktober åpnet Politihøgskolen (PHS) for at personer som har fått forenklet forelegg for narkotikabruk likevel kan tas opp på politiutdanningen.
Som svar har Senterpartiet foreslått at slike forelegg skal føres i reaksjonsregisteret og dermed kunne vises på politiattester. Høyre utalte til Politiforum at partiet kan støtte forslaget.
Det får Venstre justispolitiske talsperson til å reagere.
– Hvis Høyre nå velger å støtte Senterpartiets forslag om å føre forenklede forelegg for mindre alvorlige narkotikaovertredelser inn i reaksjonsregisteret, og dermed politiattester, bryter de med rus-enigheten vi vedtok i juni, skriver Grunde Almeland i en epost til Politiforum.
– Det er oppsiktsvekkende
Almeland mener Høyres vurdering strider mot retningen partiene sammen har blitt enige om å ta.
– Det er oppsiktsvekkende at Høyre i det hele tatt vurderer dette bare måneder etter at vi ble enige om en ny retning i ruspolitikken.
Det forverrer situasjonen for dem som allerede sliter.
Almeland ønsker å redusere stigmatisering, ikke forsterke den, og peker på at registrering av rusbruk i politiattester vil ha store konsekvenser for enkeltpersoner.
– At rusbruk ikke skal fremgå av politiattester er helt avgjørende for å gi folk en ny start. Når slike opplysninger havner på politiattesten, blir det vanskeligere å få jobb og komme videre i livet. Det forverrer situasjonen for dem som allerede sliter og øker stigmaet, når det vi virkelig trenger er å redusere det, sier han.
Tips oss!
Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?