
Politiforum hedret for DNA-avsløringer
Under Fagpresseprisen 2023 fikk Politiforum hederlig omtale for avsløringer om DNA-praksisen til norske rettsmedisinere.
Torsdag kveld ble Fagpresseprisene delt ut i Pressens hus i Oslo, der Politiforum ved journalist Ole Dag Kvamme fikk hederlig omtale for flere gravende saker om norske rettsmedisineres DNA-praksis.
LES SAKENE HER
-
– Norsk DNA-praksis uheldig for rettssikkerheten
Den rettsmedisinske kommisjonen anklager rettsmedisinsk sakkyndige for ikke å teste brukbart DNA-materiale, og å holde tilbake informasjon for retten som kunne hjelpe uskyldige.
-
Jusprofessor: – De sakkyndige avskjærer bevis
Jusprofessor Ragna Aarli mener de sakkyndige rettsmedisinerne har innført et bevisforbud for retten med praksisen Politiforum avslører. – Jeg er overrasket, sier Aarli.
-
Tromsø-leder: Kritiserer DNA-praksis i Oslo
– Uten tabeller som forklarer funnene, blir man avhengig av subjektive fremstillinger i rapportene. Det er ikke heldig, sier førsteamanuensis Thomas Berg ved Universitetet i Tromsø.
-
Justiskomiteens leder krever gjennomgang etter DNA-avsløringer
– Justisministeren må gripe inn. Praksisen Politiforum avslører er helt uakseptabel, sier leder Per-Willy Amundsen i Stortingets justiskomité.
-
Taust fagmiljø etter DNA-avsløringer
Hverken Riksadvokaten, Domstoladministrasjonen eller Forsvarerforeningen lar seg intervjue om sakkyndighet i straffesaker.
-
Sakkyndig-nestor frykter retten ikke skal forstå DNA-bevis
Jurist og tidligere dommer Tor Langbach kurser sakkyndige i hvordan de skal skrive erklæringer. Han frykter domstolen ikke forstår sannsynlighetsberegninger om DNA.
Redaktør i Politiforum Erik Inderhaug kaller saken en oppsiktsvekkende avsløring, noe juryen også understreket under prisutdelingen.
- At journalist Ole Dag Kvamme nå blir hedret for sine avsløringer om norsk DNA-praksis, er svært velfortjent. Han avdekket blant annet hvordan norske rettsmedisinere tolker sannsynlighetsgraden i DNA-spor på en helt annen måte enn sine internasjonale kolleger. Det er en oppsiktsvekkende avsløring som både kan ha hatt betydning for utfallet i Baneheia-saken, og i ytterste konsekvens kan ha ført til flere justismord, sier Inderhaug.
Å nå fram under Fagpresseprisen både motiverer og inspirerer, fortsetter han.
- Vi er stolte av at lille Politiforum nok en gang klarer å vise muskler i konkurranse med over 200 andre fagblader. At vår journalistikk blir lagt merke til og anerkjent, motiverer oss til å jobbe enda hardere for å løfte fram de mange gode og viktige sakene fra politi- og justissektoren. Vi lar oss også inspirere av mye bra journalistikk fra andre fagblader. Jeg vil benytte anledningen til å gratulere alle vinnerne!
Den gjeveste prisen, Fagpresseprisen, gikk til tidsskriftet Første steg ved redaktør Line Fredheim Storvik.
I tillegg tok Forsvarets Forum en stor del av kaka blant de ni priskategoriene. Blant flere utmerkelser stakk de av med prisen Årets fagpresseredaktør, som ble Stian Eisenträger.