Klart for sivile på OPS: – Utgangspunktet vårt er at dette vil fungere godt

Troms politidistrikt planlegger for at de sivilt ansatte skal starte ved operasjonssentralen i september. 

Operatører på politiets operasjonssentral følger med på TV-skjermer
Operasjonssentralen i Oslo.
Publisert Sist oppdatert

Det vakte sterke reaksjoner rundt om i politi-Norge da det ble kjent at Troms politidistrikt søkte etter sivilt ansatte på operasjonssentralen. Flere mente at det er viktig at operatører på operasjonssentralen har bred politifaglig kompetanse, og at det inkluderer både bachelorutdanningen og arbeidserfaring som politi. 

Da søknadsfristen var ute, fortalte Lars Meland, seksjonsleder for operativ styring (FOT), i Troms politidistrikt, til Politiforum at de hadde fått inn 70 søknader. Nå står de igjen med ni kandidater til de sivile stillingene. 

– Vi gjennomførte en første siling basert på kvalifikasjonskravene, og sto igjen med 13 kandidater som ble invitert til intervju, sier Meland, til iTromsø

Han forteller at de ni kandidatene foreløpig ikke har fått tilbud om jobben, men at de er informert om at de er aktuelle. Kandidatene har blant annet bakgrunn fra kriminalomsorgen, ulike funksjoner ved Universitetet i Tromsø, Tolletaten og andre roller i politiet. 

Opplæring

Meland forklarer at målet ikke bare er å utdanne dem til dyktige operatører, men også å dra nytte av erfaringen de har fra før. Opplæringen vil ta mellom seks og åtte uker. 

Han legger til at de er i sluttfasen av en risiko- og sårbarhetsanalyse, hvor de systematisk går gjennom arbeidsoppgavene og vurderer risikoen knyttet til at sivile utfører oppgavene på operasjonssentralen. 

– Analysen er ikke helt ferdig ennå, men utgangspunktet vårt er at dette vil fungere godt, sier seksjonsleder Meland, til iTromsø. 

– Vi ønsker å gjøre et grundig arbeid og bruke nødvendig tid på analysen, men vår foreløpige vurdering er at dette er en forsvarlig løsning, legger han til. 

Troms politidistrikt planlegger at de sivilt ansatte ved operasjonssentralen skal starte i løpet av september. De som allerede har politiutdanning skal gjennom et standardisert kurs, mens de med sivil bakgrunn skal få mer opplæring, blant annet i forståelse av organisasjonen og politiets rolle, i tillegg til operatørkurset. 

Sterke reaksjoner

utlysningsteksten til de nye stillingene kom det frem at arbeidsoppgavene er å besvare henvendelser til operasjonssentralen, vurdere behovet for politiinnsats, prioritere oppdrag og foreslå oppdragsløsning til oppdragsleder og operasjonsleder. 

I tillegg er det å gi råd og støtte til innsatsressurser ved behov for informasjon og veiledning. Samt ved behov betjene distriktets sentralbord. 

Kritikken kom fra flere hold, etter at utlysningen ble kjent. Unn Alma Skatvold, leder i Politiets Fellesforbund, skrev i et debattinnlegg i Politiforum at: «Ingen ville akseptert at AMK-sentralene ble bemannet med personer uten medisinskfaglig utdanning». 

Renate Berntsen Hansen, oppdragsleder og vara tillitsvalgt på operasjonssentralen i Vest politidistrikt, fortalte at mange av de ansatte på operasjonssentralen i Vest var kritiske til dette

– Jeg anser operasjonssentralen som en operativ del av politiet. Det blir som om vi skulle begynne å ansette sivile på patrulje, uttalte Hansen. 

Lars Meland i Troms uttalte derimot til Politiforum at han tror debatten har fått flere til å søke. 

– Jeg tror det har skaffet oss ekstra søkere. Jeg vil tro at det er flere som har blitt oppmerksomme på stillingene gjennom debatten som har vært, sa Meland. 

Tips oss!

Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?

Powered by Labrador CMS