Politiet og Skatteetaten inngår samarbeidsavtale
Politiet og Skatteetaten tar grep mot økonomisk kriminalitet gjennom et nytt samarbeid.

Avtalen skal styrke samarbeidet mellom etatene for å effektivisere arbeidet mot spesielt skatte- og avgiftskriminalitet, skriver politiet og Skatteetaten i en felles pressemelding.
– De kriminelle jobber mye raskere enn før, er mer tilpasningsdyktige og leter etter de laveste hindrene for å stjele fra fellesskapet. Da må vi også jobbe raskere, samarbeide bedre og få stanset mer av kriminaliteten, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.
Samarbeidsavtalen går over sju områder, inkludert skatte- og avgiftskriminalitet, informasjonsutveksling og mer effektiv innkreving.
– Økonomisk kriminalitet påvirker enkeltmennesker, næringsliv og velferdsordningene og undergraver tilliten vi har i samfunnet. En formalisert avtale om samarbeid mellom Skatteetaten og politiet er derfor et viktig tiltak i bekjempelsen av skatte- og avgiftskriminalitet, sier politidirektør Håkon Skulstad.