Klar for jobb etter ni år som student

For tre år siden gikk Karoline Andreassen inn på PHS i Bodø som fersk og forventningsfull politistudent. Etter to timers seremoni i Stormen konserthus fredag, kunne kullet hennes kaste politiluene i været og gå ut i samfunnet som politibetjenter.

Karoline Andreassen fikk jobb som politietterforsker ved siden av studiet, men gleder seg til å ta fatt for alvor. – Jeg er spent på hva framtida vil bringe, sier 30-åringen.
Publisert

De kom fra Bergen og Brønnøy, Loppa og Larvik, Kristiansand og Kristiansund - og de har utgjort det 27. kullet ved Politihøgskolen i Bodø.

Da de startet, var det slett ikke sikkert at en jobb ventet på dem i andre enden.

I mellomtida har tidene forandret seg, og nå har de aller fleste allerede fått seg vikariat eller fast jobb.

Siviløkonom og politi

Karoline Andreassen (nummer tre fra venstre) fikk jobb som politietterforsker ved siden av studiet, men gleder seg til å ta fatt for alvor. – Jeg er spent på hva framtida vil bringe, sier 30-åringen.

En av dem er Karoline Andreassen (30) fra Bodø. Etter ikke mindre enn ni år som student, skal hun starte i hjembyen som etterforsker av fortrinnsvis økonomisk kriminalitet.

Fagområdet er ingen tilfeldighet.

Karoline måtte søke flere ganger før hun klarte opptaket til PHS. I mellomtiden startet hun på siviløkonom-studiet og fullførte en master.

– Jeg strøk på pullups-kravet to ganger, men jeg hadde ikke lyst til å gi opp politidrømmen. Da jeg var ferdig med økonomistudiet, kjente jeg at jeg hadde ett forsøk til i meg. Og jeg klarte det på tredje forsøk, slår Karoline Andreassen fast.

Nå gleder hun seg til å ta fatt på en spennende jobb med en variert arbeidsdag.

– Det blir rart å være ferdig, men endelig skal jeg tjene «voksenpenger», sier hun med et smil.

Jobbet som etterforsker

Når 30-åringen starter i jobben, er hun dessuten ikke i helt ukjente omgivelser.

Lærerne hadde skrevet sang til studentene sine og høstet stor applaus.

For første gang har Nordland politidistrikt ansatt tredjeårs politistudenter til å hjelpe til med etterforskning, og Karoline er en av rundt ti som har jobbet ved siden av studiet.

– Det var nok bare en dråpe i havet, men vi følte at den jobben vi gjorde ble satt pris på. Vi fikk mye ansvar fra starten av, sier hun og mener ekstrajobben har vært gull verdt.

– Det er jo bra å kjenne folk, og nå når jeg skal begynne for alvor, kommer jeg inn i jobben mer litt mer selvtillit.

Utfordringer

Den selvtilliten kan være god å ha.

Statssekretær Gunn Karin Gjul (Ap) slo fra scenen i Stormen fast at samfunnet som møter de ferske politibetjentene har høye forventninger til jobben de skal gjøre.

Assisterende rektor Kjell Eirik Mortensen fulgte opp med å ramse opp noen av de utallige utfordringene politiet står ovenfor:

– Beredskap. Demokrati under press. Fremmede stater som vil destabilisere Norge. Trusler mot politikere. Det er du som skal møte dette – i tillegg til den kjente og etablerte kriminaliteten, formante Mortensen.

Feiring

Lærer ved PHS i Bodø, Erling Johannessen, er stolt av årets avgangselever.

Politiinspektør Erling Johannessen, er godt fornøyd med årets kull. Som politihøgskolens lærer primært i etterforskning, gleder han seg også over samarbeidet med Nordland politidistrikt om å ha studenter i betalt arbeid som etterforskere.

– Vi merket på hele kullet at noen av dem hadde fått en fot innenfor det praktiske faget, sier han og er også glad for at arbeidsmarkedet har gått i de nyutdannedes favør.

Men fredag var det først og fremst feiring som sto i fokus. Akkompagnert av musikken fra Politiskolen-filmene, spilt av Bertnes Brass, ble det til stor latter vist film med minner fra studieårene, og skolens lærere og administrasjon framførte en sang med hyllest til studentene.  

– Gratulerer så mye med gjennomført politiutdanning, sa Gunn Karin Gjul - og med en mulig henvisning til det store frafallet i etaten:

– Norsk politi trenger hver og en av dere. God vakt!

Tradisjonen tro kastet studentene lua da seremonien var over for å markere at de nå er politifolk for alvor.


Tips oss!

Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?

Powered by Labrador CMS