Vil ikke si noe om statsrådsposter etter valgseieren

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) vil ikke svare på spørsmål om hvem som vil bli partiets statsråder i den nye regjeringen.

Jonas Gahr Støre møter pressen i statsministerboligen.
Publisert Sist oppdatert

Overfor et samlet pressekorps ville ikke Støre kommentere spørsmål som gikk på statsråder og posisjoner.

– Jeg har ikke noe å si om det. Jeg har et lag som virkelig har stått på i denne valgkampen, og de skal ikke bekymre seg for noen ting i dag, sa Støre.

Hvorvidt Astri Aas-Hansen fortsetter som justis- og beredskapsminister eller ikke, må vi dermed vente på å finne ut av.

– Da må vi jobbe

Det var en trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

– De fire nye årene har startet med lite søvn, men det kjennes veldig bra, sa Støre til pressen tirsdag morgen.

På spørsmål fra NTB om hvordan forhandlingene og samarbeidet med de rødgrønne partiene fremover blir, svarte han:

– Utgangspunktet er at sånn er demokratiet. For å komme til flertall, så må du ha med flere, og det er jo egentlig ikke noe rakettvitenskap å si det sånn. Så da må vi jobbe, da.

– Jeg har jobbet med å finne løsninger, jeg har aldri bestemt alene noen gang. Ikke i min egen familie, og ikke i politikken heller. Så jeg har litt erfaringer rundt det. Lytte, ha respekt for hverandre, og så skal de andre ha respekt for oss også. Vi er det største partiet, sa han.

– Folk skal få sove ut

Støre understreker at det blir «tusen forhandlinger» i tiden fremover.

– Det er ikke slik at vi skal bli enige om tre ting og så er vi ferdige med dét. Det skal finnes løsninger hele veien. Derfor må de som skal ha med hverandre å gjøre, kunne stole på hverandre.

Han sa han kommer til å ta kontakt med de andre partiene i dagene som kommer, for å finne ut av det praktiske.

– I dag tror jeg de fleste partiene oppsummerer for seg selv. Vi har sentralstyremøte, vi har oppsummeringer. Jeg må også på kontoret, for jeg har jobb å gjøre der. Og så har jeg sagt at jeg vil ta kontakt med de partiene som har pekt på Arbeiderpartiet.

Han sa at selv om det har blitt lite søvn, så blir tirsdagen en full og lang arbeidsdag.

– Jeg tror folk skal få sove ut og hvile også. Og så skal vi i Stortinget der det er naturlig å finne brede løsninger som er i tråd med god praksis.

Powered by Labrador CMS