Jump to main content
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor

Tips

  1. 1. På e-post politiforum@pf.no.
  2. 2. Gjennom den krypterte meldingstjenesten Signal.

Last ned appen og send en melding til en av Politiforums journalister. Telefonnumrene våre finner du under.

Alle tips blir behandlet konfidensielt.

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor
Annonse
PÅ VENT: Justisminister Per-Willy Amundsen utsetter behandlingen av særorganutredningen i flere år.
Liv Rønnaug Lilleåsen

Regjeringen utsetter ny politireform: Full jubel i politiet

Justisminister Per-Willy Amundsen mener det for tidlig å starte behandlingen av særorganutdredningen.

Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Publisert 08.12.2017 - 13:17

Denne artikkelen er mer enn to år gammel.

I mai i år la Særorganutvalget fram sin utredning for den fremtidige organiseringen av politiets særorganer. 

Annonse

Samtidig som politireformen rulles ut for fullt, foreslår utvalget en rekke dramatiske endringer i politietaten; Blant annet å legge ned Utrykningspolitiet og Politiets Utlendingsenhet.

Dette har skapt mye debatt og mange reaksjoner, særlig blant ansatte og tillitsvalgte. Men også blant andre etater og organisasjoner.

  • LES: Kripos-sjefen: – Dårlig timing
  • LES: PU-sjef: Politiets utlendingsenhet bør styrkes, ikke svekkes
  • LES: Som å si «Bare kjør på – vi har i praksis fri fart i Norge. Du løper en økt risiko for ulykke, men å bli tatt av politiet kan du (nesten) glemme»

Men ifølge VG bekrefter nå justisminister Per-Willy Amundsen at de vil utsette den politiske behandlingen av den nye politireformen.

– Det blir ikke gjennomført noen endringer av særorganene før vi har sett effektene av politireformen i distriktene, sier han til avisa.

På spørsmål om hvor lenge behandlingen kan bli utsatt, svarer Amundsen at det kan bli snakk om flere år.

Og nyheten blir svært godt mottatt hos tillitsvalgt for Utrykningspolitiet, Frode Stenersen.

UENIG: UP-sjef Runar Karlsen skriver i høringssvaret at de svært kritiske til endringsforslagene til utvalget, og mener det vil føre til færre kontroller og flere ulykker. 
Morten Rakke

– Dette er en svært god nyhet og helt på sin plass. Det er for prematurt å endre særorganene før politidistriktene har satt seg. Jeg håper og regner med at dette er fordi justisministeren ønsker seg en annen løsning. 

Før høringsfristen gikk ut 1. desember sendte Utrykningspolitiet sitt svar, og de gir utredningen totalslakt. 

  • LES: UP-sjefen: – Vi frykter flere dødsulykker på veiene

Enda flere oppgaver ut til politidistriktene 

Særorganutvalget mener alle politioppgaver i utgangspunktet bør løses i politidistriktene. Derfor omtaler de særorganene som bistandsorganer i utredningen. 

Dagens struktur foreslås erstattet av to større enheter, som legges under Politidirektoratet; En for etterforskning og bistand (Nasjonal bistands- og etterforskningsenhet) og en for beredskap (Nasjonal beredskapsenhet).

Utvalget foreslår blant annet: 

MÅ FÅ RO: PF-leder Sigve Bolstad er svært fornøyd med utsettelsen, og mener politiet nå er mettet på reformer og store endringer.
Torkjell Trædal
  • Utrykningspolitiet legges ned, hvor oppgaver og mannskaper overføres til politidistriktene.
  • Polititets utlendingsenhet legges ned. Oppgavene og mannskapene overføres i stor grad til Øst politidistrikt, mens utlendingsinternatet på Trandum foreslås til Kriminalomsorgen.
  • Kripos og Økokrim får samlet ledelse, og legges inn i den nye enheten som bistandsorganer.
  • Beredskapstroppen løftes ut av Oslo og opp på nasjonalt nivå.
  • På etterforsknings- og bistandssiden foreslås Kripos og Økokrim inn den nye enheten, som vil spesialisere seg på organisert og annen alvorlig kriminalitet, økonomisk kriminalitet og IKT-krminalitet. I tillegg ser utvalget for seg at det opprettes et NC3-senter, et senter som samler ekspertise på cyberkriminalitet.
  • Politihøgskolen består, men slås sammen med KRUS (Kriminalomsorgens utdaninngssenter).

PF-leder: – Politiet er mettet på reformer

Nyheten blir også svært godt mottatt i Politiets Fellesforbund, som stiller seg svært kritisk til utredningen.

  • LES OGSÅ: – Endringene er så dramatiske at det vil være uansvarlig å gjennomføre. Dette kan få store konsekvenser for publikum

– Dette er helt fantastisk, sier forbundsleder Sigve Bolstad.

– Politiet er mettet på reformer, så dette bringer nødvendig ro inn til de ansatte og lederne i særorganene. Nå kan de fortsette med å gjøre en glitrende jobb og de 12 nye politidistriktene kan få sette seg skikkelig før man går i gang med flere omfattende endringer. Hadde forslagene til utvalget blitt gjennomført, ville det vært svært kritisk for politiet og gjort det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt. 

Det har vært en lang runde med et offentlig utvalg og en høringsrunde, og nå stopper justisdepartementet hele prosessen. Er hele utredningen bortkasta?

– Jeg kan ikke klandre utvalget, men tidspunktet er fullstendig feil, sier Bolstad.

Amundsen: – Politiet må å få konsentrere seg om politireformen

I en pressemelding sendt ut for kort tid siden sier nå justis- og beredskapsdepartementet at de har vurdert anbefalingene til utvalget.

De har kommet frem til at det ikke er nødvendig å sette i gang nye omstillingsprosesser nå.

– Politireformen er den høyest prioriterte utviklingsoppgaven i norsk politi frem mot 2020. Omstillingsarbeidet i politiet må konsentreres om gjennomføringen av reformen, og det vil på nåværende tidspunkt være svært krevende å følge opp nye og omfattende organisasjonsmessige endringer i etaten, sier Amundsen.

Regjeringen nedsatte 11. mai 2016 Særorganutvalget for å utrede og foreslå fremtidig organisering av politiets særorganer og nasjonale beredskapsressurser. Ett år senere overleverte utvalget utredningen Bedre bistand. Bedre beredskap - Fremtidig organisering av politiets særorganer.

Høringsfristen var 1. desember, og senere skulle Justisdepartementet legge fram sitt forslag til Stortinget. Men nå varsler altså justisministeren en utsettelse over flere år.

Amundsen mener likevel det var riktig å gå hele den lange runden med et offentlig utvalg, en utredning og en høringsrunde, ifølge VG.

– Vi har landet på at det var riktig å ha gjennomført den høringen, for det kom frem veldig mye interessant som vil være grunnlag for det videre arbeidet. Vi tar med oss innspillene videre.

 
up-sjef up særorganutvalget særorgan nyhet kripos Økokrim utrykningspolitiet
Annonse

«Når soldaten blir politimann – og hva vi risikerer å miste»

Vernepliktige fra Forsvaret løser nå politioppdrag i Norge. Det fungerer i praksis, derfor må vi stille de prinsipielle spørsmålene før det blir normen.

Seks personer vil bli hans etterfølger

Prosessen med å finne Tor Håvard Bentzens etterfølger som GDE-leder i Lofoten og Vesterålen er godt i gang.

Avdekker flyktninger langs russergrensa i Latvia

Hundefører Johan Eliassen og tjenestehunden Asap har de siste månedene bidratt på grensen mellom Latvia og Russland.

Eks-politi kan miste kollegastøtteordningen

– Hvis dette tilbudet faller bort, tør jeg nesten ikke tenke tanken, advarer leder for Politiets Pensjonistforbund.

«Høgskulen på Vestlandet vil vera godt vertskap for politiutdanning»

Fylkestinget i Vestland vil ha politiutdanning i Vestland. Høgskulen på Vestlandet vil vera godt vertskap.

Ny seksjonsleder for påtale

Julie Ulstein er fast ansatt som seksjonsleder ved påtaleseksjonen i Ålesund. Hun har hatt stillingen som vikar siden april i fjor.

Får ny jobb

Politimester Ellen Katrine Hætta begynner i POD.

Som far, så sønn

– Jeg ble politi etter anbefaling fra min far som jobbet ved Oslo politidistrikt hele sin karriere, sier politiets hovedverneombud, Andreas Mikkelsen.

«Asylpaktens store paradoks: Digital kontroll lammer det politifaglige skjønnet»

Regjeringen trenger sårt å bli minnet om at mennesket i seg selv er en kritisk infrastruktur.

Vil endre dagens klareringspraksis

Et enstemmig Storting ber regjeringen sikre bedre innsyn og en uavhengig klageordning for personer som får avslag på eller mister sikkerhetsklarering.

Ledige stillinger

  • Leder for Sikkerhets- og beredskapsstaben

    Søknadsfrist: 16. august

  • Sikkerhet- og beredskapsrådgiver

    Søknadsfrist: 16. august 2026

  • Tjenesteenhetsleder - Namdal politistasjonsdistrikt

    Søknadsfrist: 23. august

  • Har du lyst til å jobbe med øvelser og erfaringslæring i Politidirektoratet?

    Søknadsfrist: 9. august

  • Vil du lede beredskapen i Norges hovedstadsbrannvesen?

    Søknadsfrist: 10. august

  • Din annonse her?

    Kontakt Politiforums annonseselger!

Disse har søkt på lederjobben

Elleve søkere kniver om jobben som leder for KN-sekretariatet.

Sommerquiz: 9. juli 2026

Enten du er på patrulje, kontoret eller har beina godt plantet på bordet: Hvor godt kjenner du egentlig politi-Norge? Test deg i Politiforums sommerquiz!

Bretter opp ermene før neste VM-kamp

Oslo-politiet seg klar for en ny fotballfest i hovedstaden, og varsler både synlige og skjulte tiltak.

Frykter datasentre kan brukes til hvitvasking

Datasentre kan gi stor økonomisk profitt, noe som gjør dem attraktive for hvitvasking, advarer Økokrim-sjef Pål Lønseth.

«Når ungdom ikke tør å varsle, mister samfunnet øynene og ørene sine»

Skolen kan ikke forebygge det den ikke får vite om.

Politidistrikt faser ut MC-tjenesten

Sør-Øst politidistrikt disponerer i dag én motorsykkel, men har besluttet å fase ut MC-tjenesten.

Kripos ledet internasjonal politiaksjon – 28 pågrepet

28 personer, deriblant én nordmann, er pågrepet i en internasjonal politiaksjon mot overgrep mot barn.

Vil forby kjøp og salg av antikke våpen

Nær hvert fjerde våpen oslopolitiet beslaglegger er over hundre år gamle. Nå vil de ha et midlertidig salgsforbud.

PF reagerer kraftig på POD-forslag

Politidirektoratet mener den nye UP-ordningen ville gitt høyere godtgjørelse. Det er Politiets Fellesforbund sterkt uenig i.

Ansetter flere med minoritetsbakgrunn

Flere personer med innvandrerbakgrunn, nedsatt funksjonsevne og hull i cven, har fått jobb i politiet.

«Små privilegier sender store signaler»

En reservert parkeringsplass til ledelsen sier noe om kultur. Og kultur betyr noe.

Stor økning: – Sjåfører trykker ekstra hardt på gasspedalen

Flere sjåfører blir anmeldt for fartsovertredelser. Antallet har økt fra første halvår i fjor, og ikke siden 2023 har tallene vært så høye, ifølge politiet.

Annonse
Annonse

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Redaksjonssjef
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Karianne Grindem
408 62 411
karianne@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS