Jump to main content
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor

Tips

  1. 1. På e-post politiforum@pf.no.
  2. 2. Gjennom den krypterte meldingstjenesten Signal.

Last ned appen og send en melding til en av Politiforums journalister. Telefonnumrene våre finner du under.

Alle tips blir behandlet konfidensielt.

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Utgavesjef/journalist
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Nettredaktør/journalist
Karianne Grindem
I permisjon

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

  • Debatt
  • Fag
  • Jobb
  • Kontakt oss
  • Annonsering
  • Nyheter
  • Om Politiforum
  • Politiforums Ærespris
  • Politihumor
Annonse
PÅ VENT: Justisminister Per-Willy Amundsen utsetter behandlingen av særorganutredningen i flere år.
Liv Rønnaug Lilleåsen

Regjeringen utsetter ny politireform: Full jubel i politiet

Justisminister Per-Willy Amundsen mener det for tidlig å starte behandlingen av særorganutdredningen.

Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen Liv Rønnaug Bjerke Lilleåsen
Publisert 08.12.2017 - 13:17

I mai i år la Særorganutvalget fram sin utredning for den fremtidige organiseringen av politiets særorganer. 

Annonse

Samtidig som politireformen rulles ut for fullt, foreslår utvalget en rekke dramatiske endringer i politietaten; Blant annet å legge ned Utrykningspolitiet og Politiets Utlendingsenhet.

Dette har skapt mye debatt og mange reaksjoner, særlig blant ansatte og tillitsvalgte. Men også blant andre etater og organisasjoner.

  • LES: Kripos-sjefen: – Dårlig timing
  • LES: PU-sjef: Politiets utlendingsenhet bør styrkes, ikke svekkes
  • LES: Som å si «Bare kjør på – vi har i praksis fri fart i Norge. Du løper en økt risiko for ulykke, men å bli tatt av politiet kan du (nesten) glemme»

Men ifølge VG bekrefter nå justisminister Per-Willy Amundsen at de vil utsette den politiske behandlingen av den nye politireformen.

– Det blir ikke gjennomført noen endringer av særorganene før vi har sett effektene av politireformen i distriktene, sier han til avisa.

På spørsmål om hvor lenge behandlingen kan bli utsatt, svarer Amundsen at det kan bli snakk om flere år.

Og nyheten blir svært godt mottatt hos tillitsvalgt for Utrykningspolitiet, Frode Stenersen.

UENIG: UP-sjef Runar Karlsen skriver i høringssvaret at de svært kritiske til endringsforslagene til utvalget, og mener det vil føre til færre kontroller og flere ulykker. 
Morten Rakke

– Dette er en svært god nyhet og helt på sin plass. Det er for prematurt å endre særorganene før politidistriktene har satt seg. Jeg håper og regner med at dette er fordi justisministeren ønsker seg en annen løsning. 

Før høringsfristen gikk ut 1. desember sendte Utrykningspolitiet sitt svar, og de gir utredningen totalslakt. 

  • LES: UP-sjefen: – Vi frykter flere dødsulykker på veiene

Enda flere oppgaver ut til politidistriktene 

Særorganutvalget mener alle politioppgaver i utgangspunktet bør løses i politidistriktene. Derfor omtaler de særorganene som bistandsorganer i utredningen. 

Dagens struktur foreslås erstattet av to større enheter, som legges under Politidirektoratet; En for etterforskning og bistand (Nasjonal bistands- og etterforskningsenhet) og en for beredskap (Nasjonal beredskapsenhet).

Utvalget foreslår blant annet: 

MÅ FÅ RO: PF-leder Sigve Bolstad er svært fornøyd med utsettelsen, og mener politiet nå er mettet på reformer og store endringer.
Torkjell Trædal
  • Utrykningspolitiet legges ned, hvor oppgaver og mannskaper overføres til politidistriktene.
  • Polititets utlendingsenhet legges ned. Oppgavene og mannskapene overføres i stor grad til Øst politidistrikt, mens utlendingsinternatet på Trandum foreslås til Kriminalomsorgen.
  • Kripos og Økokrim får samlet ledelse, og legges inn i den nye enheten som bistandsorganer.
  • Beredskapstroppen løftes ut av Oslo og opp på nasjonalt nivå.
  • På etterforsknings- og bistandssiden foreslås Kripos og Økokrim inn den nye enheten, som vil spesialisere seg på organisert og annen alvorlig kriminalitet, økonomisk kriminalitet og IKT-krminalitet. I tillegg ser utvalget for seg at det opprettes et NC3-senter, et senter som samler ekspertise på cyberkriminalitet.
  • Politihøgskolen består, men slås sammen med KRUS (Kriminalomsorgens utdaninngssenter).

PF-leder: – Politiet er mettet på reformer

Nyheten blir også svært godt mottatt i Politiets Fellesforbund, som stiller seg svært kritisk til utredningen.

  • LES OGSÅ: – Endringene er så dramatiske at det vil være uansvarlig å gjennomføre. Dette kan få store konsekvenser for publikum

– Dette er helt fantastisk, sier forbundsleder Sigve Bolstad.

– Politiet er mettet på reformer, så dette bringer nødvendig ro inn til de ansatte og lederne i særorganene. Nå kan de fortsette med å gjøre en glitrende jobb og de 12 nye politidistriktene kan få sette seg skikkelig før man går i gang med flere omfattende endringer. Hadde forslagene til utvalget blitt gjennomført, ville det vært svært kritisk for politiet og gjort det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt. 

Det har vært en lang runde med et offentlig utvalg og en høringsrunde, og nå stopper justisdepartementet hele prosessen. Er hele utredningen bortkasta?

– Jeg kan ikke klandre utvalget, men tidspunktet er fullstendig feil, sier Bolstad.

Amundsen: – Politiet må å få konsentrere seg om politireformen

I en pressemelding sendt ut for kort tid siden sier nå justis- og beredskapsdepartementet at de har vurdert anbefalingene til utvalget.

De har kommet frem til at det ikke er nødvendig å sette i gang nye omstillingsprosesser nå.

– Politireformen er den høyest prioriterte utviklingsoppgaven i norsk politi frem mot 2020. Omstillingsarbeidet i politiet må konsentreres om gjennomføringen av reformen, og det vil på nåværende tidspunkt være svært krevende å følge opp nye og omfattende organisasjonsmessige endringer i etaten, sier Amundsen.

Regjeringen nedsatte 11. mai 2016 Særorganutvalget for å utrede og foreslå fremtidig organisering av politiets særorganer og nasjonale beredskapsressurser. Ett år senere overleverte utvalget utredningen Bedre bistand. Bedre beredskap - Fremtidig organisering av politiets særorganer.

Høringsfristen var 1. desember, og senere skulle Justisdepartementet legge fram sitt forslag til Stortinget. Men nå varsler altså justisministeren en utsettelse over flere år.

Amundsen mener likevel det var riktig å gå hele den lange runden med et offentlig utvalg, en utredning og en høringsrunde, ifølge VG.

– Vi har landet på at det var riktig å ha gjennomført den høringen, for det kom frem veldig mye interessant som vil være grunnlag for det videre arbeidet. Vi tar med oss innspillene videre.

 
up-sjef up særorganutvalget særorgan nyhet kripos Økokrim utrykningspolitiet
Annonse

En kveld på patrulje: Møt ungdomsmiljøene som utfordrer politiet på Oslo øst

Våpen, trusler og gjengoppgjør. Vi har fulgt Oslopolitiet i deres arbeid med å få orden på østkanten.

Regjeringen: Vil gi 30 millioner til politiets dronekapasiteter

Regjeringen foreslår å bevilge 30,3 millioner kroner i nysalderingen til investeringer i materiell for politiets dronekapasitet. Midlene skal etter planen brukes allerede i år.

Departementet ønsker å stramme inn politiets KI-bruk

Justisdepartementet foreslår at politiets bruk av kunstig intelligens til ansiktsgjenkjenning i straffesaker må forhåndsgodkjennes av påtalemyndigheten.

Mener Høyre bør støtte Sps narkoforslag: – Bør få større konsekvenser

Høyres justispolitiske talsperson Mahmoud Farahmand støtter Senterpartiets forslag om å sikre at mindre alvorlige narkotikalovbrudd framkommer på politiattester.

Politibil kjørte av veien i Nordland

Ett av politiets kjøretøyer kjørte inn i en fjellvegg og snurret rundt på fylkesvei 17 i Nordland torsdag ettermiddag. Det er ikke meldt om personskader.

Vil endre loven etter PHS-vedtak om at folk som er tatt for narkotika kan bli politi

Senterpartiet håper på Stortingsflertall for et forslag som vil gjøre at mindre alvorlige narkotikalovbrudd likevel framkommer i politiattester.

Politiets utstyrsbelter kan være trafikkfarlige

Politiets operative mannskaper har utfordringer med å feste sikkerhetsselen forsvarlig. Bakgrunnen er det 13 kilo tunge utstyrsbeltet. – Konsekvensen av at beltet er feil på kroppen, er stor, advarer ulykkesgransker.

Seks års fengsel for skudd mot politiet: – Kommer til å anke

Mannen i 40-årene som skjøt mot politiet i januar, ble i dag dømt i Søndre Østfold Tingrett. Bistandsadvokaten varsler at saken ankes til lagmannsretten.

Oversikt: Oslo setter få kriminelle barn på institusjon

Oslo har flest såkalt hyperkriminelle barn, men sender få i institusjon sammenlignet med de andre større byer her i landet, ifølge Aftenpostens oversikt.

Antall ledere i politietaten eser ut

Snart er det 2000 personer med personalansvar i politiet. – Antallet har økt samtidig med at antall ansatte er økt, sier seksjonssjef Kjersti Jørgensen i Politidirektoratet.

Ledige stillinger

  • Fast stilling som politiinspektør i straffesaksseksjonen

    Søknadsfrist: 3. desember

  • Vi søker politiinspektør til beredskapsseksjonen i Politidirektoratet

    Søknadsfrist: 1. desember

  • Politisk rådgiver

    Søknadsfrist: 1. desember

  • Avsnittsleder spaning og spesiell innhenting

    Søknadsfrist: 26. november

  • Din annonse her?

    Kontakt Politiforums annonseselger!

«Det er en trygghet for meg og makker å vite at også jeg har elektrosjokkvåpen tilgjengelig»

Politidirektoratets beslutning om at politistudenter ikke får bære elektrosjokkvåpen er en hindring av utviklingen av politistudiet og studentenes trygghet i praksisåret.

«Politiet står i en perfekt storm, men har ikke båter»

I valgkampen var regjeringens slagord «Trygghet». Det eneste jeg er trygg på nå, er at det kommer til å bli verre.

Politistudentene får likevel ikke bruke taser i praksis

Elektrosjokkvåpen (ESV) var en viktig del av årets B2-leir. Nå får studentene likevel ikke bære våpenet i praksis.

«Tryggheten forvitrer når politiet blir politikere»

Når politimester og Kripos advarer om gjenger, narkotika og rekruttering av barn, men velger å snakke som politikere i stedet for å handle som politi, forvitrer tryggheten i takt med tilliten. Vi er vitne til en fatal politisering av politiet der handling er byttet ut med administrasjon.

Staten dømt til å betale oppreisning til mann utsatt for diskriminering av politiet

Staten er dømt til å betale 200.000 kroner i oppreisning til en mann som ble utsatt for langvarig etnisk diskriminering ved gjentatte politikontroller.

«Samvirke må tilrettelegges ovenfra – men bygges nedenfra»

Samvirke har blitt et honnørord i norsk beredskap. Men uten tydelige rammer, handlingsrom og tillit til dem som står i feltet, blir det bare retorikk. Skal samvirke fungere i praksis, må det tilrettelegges ovenfra – og bygges nedenfra.

Byrådet i Oslo snur etter kritikk – blar opp millioner mot ungdomskriminalitet

Oslo-byrådet øker satsingen mot ungdomskriminalitet med millioner til blant annet fritidsklubber og biblioteker. «Spin» og Black Friday-luretilbud, sier Ap og SV.

Ber om at forslag til ny smittevernlov vedtas

Regjeringen foreslår en ny hjemmel som pålegger personer å teste seg dersom de har eksponert polititjenestepersonell for mulig smitte.

«Er tiden inne for å utvikle en bachelor i etterforskning ved Politihøgskolen?»

Politiet står overfor betydelige utfordringer med kvalitet og bemanning innenfor etterforskning. Det er behov for revisjon av dagens utdanningsmodell og vurdering av en egen etterforskerutdanning.

La ned påstand om straff – stor avstand mellom partene

En mann i 40-årene står tiltalt etter å ha skutt mot politiet. Fredag var det tid for partenes sluttprosedyre.

Lovforslag om å inndra verdier fra kriminelle

Regjeringen foreslår en lovendring som vil gjøre det enklere å inndra verdier fra kriminelle – uten at noen må dømmes først.

Ellen Katrine Hætta har søkt seg til Politidirektoratet

Politimesteren i Finnmark vil bli beredskapsdirektør i Politidirekoratet (POD).

Annonse
Annonse

Om oss

Politiforum er et redaksjonelt
uavhengig fagblad som drives
etter Vær varsom-plakaten og
Redaktørplakaten.

Politiforum er medlem av Fagpressen.

Ansvarlig redaktør
Erik Inderhaug
908 64 608
redaktor@pf.no

Utgavesjef/journalist
Oda Aarseth
920 51 545
oda@pf.no

Journalist
Olav Stadheim
957 38 579
olav@pf.no

Nettredaktør/journalist
Karianne Grindem
I permisjon

Journalist
Henrik Haug Laursen
900 55 090
henrik@pf.no

Annonseselger
Vidar Hovind
913 33 035
vidar@salgsfabrikken.no

Meld deg på nyhetsbrev

Powered by Labrador CMS