Stillingen som grensekommissær lyses snart ut
– Jeg må jo først se utlysningen, før jeg tar en beslutning på om jeg kommer til å søke eller ikke, sier dagens grensekommissær.
Snart lyses stillingen som grensekommissær ut, som har som hovedoppgave å påse at Grenseavtalen, som regulerer grenseforholdene mellom Norge og Russland, overholdes av begge parter.
Det selvstendige forvaltningsorganet et administrativt underlagt Politidirektoratet (POD). Og er lokalisert i Kirkenes sentrum i Finnmark politidistrikt.
Det ledes for tiden av Gøran J. Stenseth, som ble midlertidig beskikket i stillingen i fjor, da Jens-Arne Høilund fratrådte stillingen som grensekommissær før åremålet hans gikk ut.
Første med politibakgrunn
Stenseth kom fra stillingen som seksjonsleder for grense- og utlendingskontroll i Finnmark politidistrikt, og fast stedfortreder for grensekommissæren.
Han var den første med politiinspektør-bakgrunn som får jobben, ifølge Sør-Varanger avis.
Som også får det bekreftet av leder for arbeidsrettsseksjonen i POD, Frode Aarum, at stillingen snart lyses ut.
Avisen skriver også at da Stenseth tok over i fjor høst, ble det opplyst at det pågikk et arbeid med å se på fremtidig organisering av kommissariatet.
Dette ønsker ikke Aarum å kommentere før det foreligger konkrete forslag.
– Må se på utlysningen først
Til Sør-Varanger avis bekrefter Stenseth at han har fått med seg at jobben snart lyses ut.
– Jeg må jo først se utlysningen og hva som ligger i teksten og kravene før jeg tar en beslutning på om jeg kommer til å søke eller ikke, sier han.
Stenseth legger til at jobben både har vært spennende og interessant.
– Jeg har lært mye, og sett viktigheten av å ha et godt samarbeid og dialog mellom grensekommissærene, sier han også til avisa.
Tips oss!
Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?