Gransker om kolleger burde grepet inn

Spesialenheten ønsker å se på om politiet hadde informasjon om politimannens tilstand.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er mer enn to år gammel.

Spesialenheten for politisaker vil granske om kolleger burde ha grepet inn overfor av politimannen som skjøt og drepte sin tidligere kjæreste i Tromsø fredag.

Spesialenheten har allerede sagt at den vil se på hvordan den 53 år gamle politimannen klarte å få tilgang til tjenestevåpenet han brukte da han drepte den 41 år gamle kvinnen, melder NTB.

Etter at kvinnens mor søndag gikk ut i VG og fortalte om hvordan datteren ble trakassert av mannen i ukene før drapet, ønsker Spesialenheten også å se på om politiet hadde informasjon om politimannens tilstand eller om forholdet til kvinnen, som burde ført til at de grep inn overfor kollegaen, skriver Aftenposten.

- I tillegg til å se på rutiner, vil vi se på om det forelå kunnskap i politidistriktet om situasjonen og om hvorvidt eventuelle tiltak har vært vurdert, sier assisterende sjef i Spesialenheten for politisaker, Johan Martin Welhaven.

53-åringen skal blant annet ha forsøkt å låse seg inn i kvinnens leilighet, kjørt forbi huset hennes, fulgt etter henne i bil og sendt truende tekstmeldinger til henne, skriver NTB.

Politimannens tilstand ble søndag kveld fortsatt betegnet som livstruende av Universitetssykehuset i Tromsø.

Powered by Labrador CMS