Mer politiarbeid skal løses på gata og på stedet. Bruken av mobiltelefon øker i politiet. (Foto: Torkjell Trædal)

20 millioner kroner til PC-er og mobiltelefoner

«Kjøpefesten» fortsetter – for å i det hele tatt få politiet nærmere et anstendig utstyrsnivå.

– Vi har eksempler på jurister som møter i retten med sine egne PC-er. Og på betjenter ute på oppdrag som må bruke politiets tjenester på sin private telefon.

Sammen med 80 millioner kroner til biler, sender i dag Politidirektoratet ut fordelingen av 20 millioner til PC-er og mobiltelefoner. I likhet med en gammel bilpark, har politiet et etterslep på PC-er og mobiltelefoner. Mens applikasjoner og ny programvare er ferdigstilt, har nemlig ikke alle politifolk og politidistrikter økonomien og utstyret til å ta det i bruk.

Det er ikke politidirektør Odd Reidar Humlegård fornøyd med.

– Politiet skal jobbe mer ute og ha økt tilgang til systemer. Da må de ha moderne utstyr. PC-er, nettbrett og mobiltelefoner, sier Humlegård.

Derfor har POD fordelt 10 millioner kroner til PC-er og 10 millioner kroner til mobiltelefoner i politidistriktene.

LES OGSÅ: Disse fem mobiltelefonene har politiet valgt ut

Slik fordeles midlene

DistriktKr. til mobilKr. til PC
Oslo2.415.000

2.415.000

Øst

1.295.0001.295.000
Innlandet630.000630.000
Sør-Øst1.165.0001.165.000
Agder495.000495.000
Sør-Vest835.000835.000
Vest1.000.0001.000.000
Møre og Romsdal390.000390.000
Trøndelag735.000735.000
Nordland457.000457.000
Troms316.000316.000
Finnmark267.000267.000

Utstyrsoppgraderinga er ikke over

Men politiet er ikke i mål. Humlegård lover å fortsette jobben for at politiet skal komme ajour utstyrsmessig.

– Du skal heller ikke langt ut av distriktene for å finne andre behov. På Kripos sitter viktig kompetanse som for eksempel trenger viktig laboratorieutstyr. Dette er dyrt, men nødvendig utstyr.

Ute i patruljene har applikasjonen «Mitt oppdrag» blitt populær. Denne uka fortalte Dagens Næringsliv om en ny politi-app som gjør at betjenter kan kontrollere ID-papirer ute på gata. Slike verktøy krever imidlertid at politiet er utstyrt med mobiltelefoner og nettbrett.

– Skal vi levere mer politiarbeid på stedet, så trenger vi verktøyene, sier Humlegård.

Til toppen