28 politiansatte skal forberede streik

Ansatte i åtte politidistrikter og ett særorgan blir tatt ut i et forberedende streikeuttak.

Per Anders Røsjorde.
Publisert

Det skriver Unio i en pressemelding.

Dersom partene ikke kommer til enighet, kan det bli streik i politiet fra 29. mai. I dag varslet Unio om at totalt 28 ansatte i politiet blir tatt ut i et mindre, forberedende streikeuttak.

Se full oversikt nederst i saken.

Hensikten er at disse raskt skal kunne planlegge og iverksette et større streikeuttak, dersom dette blir nødvendig.

– Omfanget av streike-uttaket og hvordan dette vil ramme vil vi varsle under meklingen neste uke dersom vi ser behov for det, sier Per Anders Røsjorde.

Han er leder for konfliktberedskapen i Unio stat, i tillegg til å sitte i forbundsstyret til Politiets Fellesforbund (PF).

Unio må varsle arbeidsgiver senest fire dager i forveien for at medlemmer skal kunne gå ut i streik. Det betyr at varselet om hvor mange som skal tas ut i en eventuell streik, må komme på tirsdag neste uke.

– Om det blir streik, er vi klare til raskt å trappe den opp, sier Røsjorde.

Disse er tatt ut i forberedende streikeuttak

Arbeidssted/virksomhet Antall
Finnmark Politidistrikt1
Innlandet Politidistrikt3
Møre og Romsdal Politidistrikt5
Nordland Politidistrikt2
Oslo Politidistrikt7
Sør-Øst Politidistrikt4
Troms Politidistrikt1
Utrykningspolitiet3
Vest Politidistrikt2

Powered by Labrador CMS