Usikker fremtid for Politihøgskolen – kan bli lagt under universiteter
Justis- og beredskapsdepartementet har satt i gang en omfattende utredning av framtiden til Politihøgskolens hovedcampus på Majorstuen i Oslo.
I mandatet fra departementet ligger ikke bare spørsmål om ny lokalisering – de ber også Politidirektoratet å vurdere om hele eller deler av politiutdanningen skal legges inn under andre universiteter eller høgskoler. Det var Khrono som først omtalte saken.
Konseptvalgutredning (KVU) for flytting av Politihøgskolens hovedcampus i Oslo ble bestilt i oktober i fjor.
Ett alternativ er å bli værende på Majorstuen. Andre alternativer som skal vurderes er:
- flytting til et annet sted i landet
- flytting til bydel Søndre Nordstrand i Oslo, blant annet Mortensrud
- å legge ned Politihøgskolen i Oslo
- helt eller delvis å overføre ansvaret for politiutdanningen til andre høyere utdanningsinstitusjoner
Politihøgskolen har også studiesteder i Bodø og Stavern, i tillegg til et nett- og samlingsbasert tilbud i Alta.
Helgheim reagerer: – Trenger ikke mer teori
For lederen av Justiskomiteen, Jon Helgheim (Frp), gir det ingen mening å flytte Politihøgskolen til andre høyere utdanningsinstitusjoner:
– Det hjelper fint lite med mange studiepoeng når du står overfor en krakilsk brande på 100 kilo som du må få kontroll på, sier han til Khrono.
Han er sterkt kritisk til hele ideen.
– Det er veldig viktig å beholde Politihøgskolen som en egen utdanningsinstitusjon og ikke bidra til ytterligere akademisering av politifaget. Politioppgavene er helt spesielle og krever mye mer praktisk tilnærming enn de aller fleste akademiske fag, sier han og legger til:
– Det er helt unødvendig å i det hele tatt å bruke tid på en slik utredning. I politiet trenger vi mer muskler og handlekraft, ikke mer teori, mener han.
PF Politistudentene er kritisk
Politihøgskolen er et særorgan i politiet, som i dag ikke styres av Kunnskapsdepartementet som andre universiteter og høgskoler.
Høgskolen ligger under Justis- og beredskapsdepartementet og Politidirektoratet. Delegger føringer for hvordan politiutdanningen skal være.
Heller ikke lederen i PF Politistudentene, Adrian Isaksen, er særlig begeistret for å endre på dette.
– Vi er skeptiske til å overføre politiutdanningen til andre høyere utdanningsinstitusjoner. Her mener vi at utdanningen bør være samlet ved Politihøgskolen, for å bevare kombinasjonen av teori og praksis. I tillegg er det viktig at fagmiljøet internt i PHS ikke splittes opp, sier Isaksen til Politiforum.
– Hva mener du bør komme ut av utredningen?
– Det viktigste for oss er at utredningen konkluderer med løsninger som vil styrke kvaliteten på utdanningen.
Departementet: – Vesentlig at alle muligheter belyses
Statssekretær Joakim Øren (Ap) i Justis- og beredskapsdepartementet svarer skriftlig til Khrono at kravet om en konseptvalgutredning utløses dersom minst ett av lokaliseringsalternativene vil koste mer enn én milliard kroner.
– I en slik utredning er det vesentlig at alle muligheter belyses, herunder eventuell flytting av ansvaret til andre høyere utdanningsinstitusjoner, sier Øren.
Hensikten er, ifølge statssekretæren, å sikre at prosjektene er tilstrekkelig utredet, og at beslutningstakerne har all nødvendig informasjon før det tas beslutninger om statlige investeringer.
Han går ikke nærmere inn på hvorfor en overføring til andre institusjoner vurderes, eller hva som konkret ligger i dette.
Tips oss!
Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?