Tester droner med elektrosjokkvåpen

Oslo politidistrikt har utviklet droner utstyrt med elektrosjokkvåpen som nå testes i operativ sammenheng, opplyser Politidirektoratet.

Oslo-politiet har utviklet droner med elektro­sjokkvåpen
Publisert Sist oppdatert

– Elektrosjokkvåpen benyttes for å passivisere en person kortvarig, slik at politiet raskt kan gripe inn og få kontroll, sier seksjonssjef Trond Kristiansen i Politidirektoratet til VG.

Systemet er utviklet av, og testes av, Oslo politidistrikt. Det er ikke selvstyrt, og en polititjenesteperson skal hele tiden styre dronen.

– En polititjenesteperson styrer dronen og beslutter eventuell bruk etter en konkret vurdering og i direkte nærhet til både dronen og personen som maktmiddelet benyttes mot, sier Kristiansen.

Samme regeler

Han forklarer at det er de samme reglene som gjelder dersom politiet holder elektrosjokkvåpen i hendene eller om det sitter montert på en drone.

– En sentral hensikt er å kunne gripe inn tidligere og på avstand, før situasjoner eskalerer og før det eventuelt blir nødvendig å bruke mer inngripende maktmidler. Dette gjelder både ved bruk fra drone og ved håndholdt elektrosjokkvåpen, sier han.

Løsningen skal evalueres etter testing før den eventuelt blir satt ut til tjenestebruk.

Politiforum har også rettet en forespørsel til Oslo politidistrikt i denne saken. Distriktet viser til POD for kommentarer.

Powered by Labrador CMS