Stor økning i søkere til Politihøgskolen
Antall søkere til Politihøgskolen øker med 21 prosent sammenlignet med i fjor. Totalt 3650 personer har søkt på 549 studieplasser.
– Søkertallene viser at politiutdanning fortsatt er et attraktivt og trygt utdanningsvalg for mange, sier rektor Nina Skarpenes i en pressemelding fra Politihøgskolen.
Kjønnsfordelingen blant søkerne viser 51,6 prosent kvinner og 48,4 prosent menn.
Søknadsfristen gikk ut 1. mars, og flere nye grep gjort av Politihøgskolen har gitt resultater. Blant dem en større digital rekrutteringskampanje rettet mot unge mellom 16-25 år.
– Nå håper vi at de fleste søkerne går videre med å gjennomføre opptaksprosessen. Jeg oppfordrer deg som har søkt til å sette deg godt inn i opptakskravene på nettsiden vår, og til å sende inn obligatorisk dokumentasjon innen fristen 20. mars. Politiet trenger kanskje akkurat deg, sier Skarpenes.
Oslo er fremdeles det studiestedet flest søker seg til, men den klart største økningen er hos studiestedet i Bodø. Med hele 289 flere førstevalgsøkere, øker Bodø med 79 prosent sammenlignet med i fjor.
I 2025 begynte 24 studenter på den samlingsbaserte politiutdanningen i Alta, da hadde studiet tiltrukket seg 256 søkere. I år er antallet søkere noe lavere, med 202 interessenter til de samme 24 studieplassene.
– Det er vanskelig å si sikkert hva nedgangen skyldes, men vi føler oss trygge på at vi likevel vil fylle studieplassene med motiverte politistudenter, sier Skarpenes.
Selv om antallet har økt fra i fjor, har antallet søkere sunket betraktelig de siste ti årene. Til sammenligning var det 5663 søkere til 720 plasser tilbake i 2016.