Politibetjent må ut med 14.000 kroner etter kollisjon under utrykning
En politibetjent i Sør-Øst politidistrikt har fått et forelegg på 14.000 kroner etter en trafikkulykke under utrykning. Patruljebilen kjørte på rødt lys.
Spesialenheten fikk melding om ulykken fra Sør-Øst politidistrikt og registrerte saken i slutten av februar, skriver Østlands-Posten.
Ulykken skjedde da patruljebilen kjørte på rødt lys i et kryss og kolliderte med en sivil bil.
– Føreren av den sivile bilen ble påført et kragebeinsbrudd, og det oppsto store materielle skader på begge kjøretøy, skriver Spesialenheten for politisaker.
Etter Spesialenhetens vurdering forsikret ikke politibetjenten seg godt nok om at det var trygt å kjøre gjennom krysset.
– Betjentens vurderinger utgjør et brudd på veitrafikklovens bestemmelse om aktsomhet, heter det i sammendraget.
Den sivile bilføreren hadde grønt lys da ulykken skjedde. Dersom politibetjenten ikke vedtar forelegget, vil saken bli sendt til retten.
Spesialenhetens sammendrag av avgjørelsen inneholder ikke informasjon om når og hvor i Sør-Øst politidistrikt ulykken skjedde.
Tips oss!
Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?