Nå kan politiet kjøpe og kjøre elektrisk
Men den kommer ikke med blålys og sirene.
Politiets Fellestjenester har inngått en avtale som gjør at politidistriktene nå kan kjøpe el-bilen Kia Soul Electric som administrasjonsbil. Dermed kan den få en viktig rolle i transporten mellom lensmannskontorer, politihus og hovedseter i den kommende tidens hektiske reformarbeid.
Tidligere har politidistriktene hatt mulighet for å lease el-biler, men dette er første gang politiet har inngått egen innkjøpsavtale for el-bil. Administrasjonsbilen benyttes til å frakte ansatte i distriktene mellom kontorer og tjenestesteder.
Og det skal være en god elbil politiet har gått for. God nok til at Dagbladet, Dinside og Autofil kåret den til Årets bil 2015.
Ifølge produsenten kan bilen ha rekkevidde på opp mot 212 km. Den skal kunne hurtiglades på 33 minutter og lades på 5-6 timer hvis det settes opp hjemmeladestasjon på politistasjonen. Soul Electric har toppfart på 145 km/t og gjør 0-100 på 12 sekunder.