STATSBUDSJETTET 2026

MdG: Roser regjeringen for å lytte til faglige råd fra politiet

Julie Stuestøl (MdG) er glad for at regjeringen foreslår å legge ned 14 passkontorer til fordel for passbuss.

Julie Stuestøl (MdG), medlem av justiskomiteen på Stortinget.
Publisert Sist oppdatert

I dag ble det klart at politiet foreslås å få 196 millioner kroner mer på neste års statsbudsjett enn i år.

Regjeringen foreslår også å legge ned 14 nye passkontorer som ble åpnet så sent som i fjor, grunnet lite besøk. Passkontorene skal istedenfor erstattes av passbusser.

Kun kontoret på Gardermoen skånes fordi det er viktig for utstedelse av nødpass.

– Arbeiderpartiregjeringen er opptatt av at politiets ressurser brukes på en effektiv måte, samtidig som innbyggerne får et best mulig tilbud. De 14 nye passkontorene er lite besøkt og mottar få søknader. På bakgrunn av politifaglige innspill foreslår vi derfor at de 14 nye passkontorene legges ned og erstattes med et tilbud om passbusser, sier justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) til NTB.

Roser regjeringen

Julie Stuestøl fra MdG er glad for beslutningen om å legge ned passkontorene.

– Jeg vil rose regjeringen for å lytte til faglige anbefalinger fra politiet, og gå inn for mindre av den detaljstyringen av lokalisering som Sp stod for. Det er bra at Ap reverserer opprettelsen av passkontorer som har ført til unødvendig tids- og ressursbruk, og bytter dette ut med passbuss, som vil gi et samlet bedre tilbud til innbyggerne, sier Stuestøl, som representerer MdG i justiskomiteen på Stortinget.

Hun sier pengene istedenfor må gå til det politiet faktisk trenger.

Vi må også finne bedre måter å prioritere penger i politisektoren på.

– Vi må også finne bedre måter å prioritere penger i politisektoren på, enten det er å legge ned de unødvendige politikontorene som fjerner penger fra stillinger, eller å flytte oppgaver og penger fra Politidirektoratet til distriktene og særorganene, sier Stuestøl.

Også kritisk

MdG-politikeren trekker fram regjeringens «forsømmelse» av arbeidet mot vold i nære relasjoner som det mest skuffende i forslaget til statsbudsjett. 

– RISK-modellen, som innebærer å jobbe mer systematisk med å forhindre at vold i nære relasjoner vedvarer, må rulles ut i hele landet raskere enn det regjeringen legger opp til, sier hun.

---

15.10.2025, klokka 14.01: Saken er oppdatert med sitat fra justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen.

Powered by Labrador CMS