STATSBUDSJETTET 2026
Høyre: – Dette budsjettet fremstår fullstendig hodeløst
Nikolai Astrup mener den foreslåtte bevilgningen på 196 millioner kroner til politiet gir grunn til bekymring. Justispolitisk talsperson Mahmoud Farahmand kaller budsjettforslaget «hodeløst».

Det er for lite, sier Høyre i en pressemelding til NTB.
– Høyre mener at er det alvorlig at politiet ikke får flere ressurser til å bekjempe den voksende kriminaliteten, i en tid med skytinger på åpen gate, granatangrep og kriminelle gjenger som utnytter barn og unge, sier finanspolitisk talsperson Nikolai Astrup (H) i en pressemelding til NTB.
– Om få år vokser utgiftene våre mer enn inntektene, men det virker ikke å bekymre finansministeren. Hvis vi skal ha råd til å ruste opp Forsvaret, sikre god velferd og trygge gater, må regjeringen prioritere å øke vekstkraften i økonomien og holde igjen på utgiftene, sier Astrup.
– Fullstendig hodeløst
Også Høyres justispolitiske talsperson Mahmoud Farahmand reagerer.
Det blir nå tydeligere enn noen gang at Arbeiderpartiet lever i en naiv, blåøyd verden.
– Dette budsjettet fremstår fullstendig hodeløst når vi i det siste har hatt skytinger på åpen gate og granatangrep i norske byer. Det blir nå tydeligere enn noen gang at Arbeiderpartiet lever i en naiv, blåøyd verden. Det er skremmende og urovekkende, sier han.
Farahmand peker på at Norge gjør det motsatte av våre naboland som satser «knallhardt på politiet og mot den alvorlige kriminaliteten».
– Langt fra reell satsing
– At man ikke velger å ta folks trygghet på alvor, bør få det til å gå kaldt nedover ryggen på hele Norges befolkning, sier han, og fortsetter:
– Vi har hatt en naiv og lite handlekraftig regjering, og har hatt fire tapte år i kampen mot kriminalitet. Det fortsetter inn i 2026, selv om trusselen fra organisert kriminalitet aldri har vært større. Dette er langt ifra en reell satsing på politiet, og vil langt ifra være nok for å ta tilbake tryggheten i Norge.
– Det haster å slå hardt ned på kriminaliteten og ta tilbake tryggheten. Det er på tide å sette hardt mot hardt. Det klarer dessverre ikke denne regjeringen.
---
15.10.2025, klokka 12.12: Saken er utvidet med reaksjon fra Høyres justispolitiske talsperson Mahmoud Farahmand.