Hardt ut: – Kan ikke møte dette med «forståelse»

Ordføreren i Bærum sendte krast brev til regjeringen om mindre politi lokalt. Nå har hun fått svar.  

Publisert

I mars opplyste Oslo-politiet at fordi de er bundet til oppdrag i Oslo, vil det påvirke patruljering i Asker og Bærum

– Jeg har informert kommunene om redusert kapasitet fremover, på bakgrunn av den sikkerhetspolitiske situasjonen vi står i, sa Gry Lene Sem, leder for Enhet Vest i Oslo-politiet, til avisa Budstikka

Ordfører Lisbeth Hammer Krog i Bærum sendte brev til justisminister Astri Aas-Hansen om situasjonen, og krevde «umiddelbar endring». 

Her skrev hun blant annet: «Vi kan ikke akseptere utviklingen og møte det med den «forståelse» dere ber om» og «Vi kan ikke akseptere en situasjon der politiet bortprioriterer våre innbyggeres trygghetsfølelse».

Nå har ordføreren fått svar etter to måneder med purringer, skriver Budstikka

I svarbrevet peker Justisdepartementet på regjeringens økte bevilgninger til politiet, at det aldri har vært flere ansatte i politiet og satsing mot kriminelle nettverk. De skriver også at «politiet skal dessuten identifisere og iverksette både kortsiktige og langsiktige tiltak for å
avlaste situasjonen for Oslo-politiet»

Ordfører Krogh mener dette ikke svarer godt nok på bekymringen for politiets kapasitet i Bærum. 
Hun mener politiet lokalt strekker seg langt, men at dette er en nasjonal kapasitetsutfordring. 

– Kommunen kan samarbeide godt med politiet lokalt, men vi kan ikke løse politiets ressursutfordringer. Det ansvaret ligger hos regjeringen, sier Krogh. 

Tips oss!

Vet du noe mer om denne saken eller er det noe annet du vil at vi skal skrive om?

Powered by Labrador CMS