Killengreen direkte

Politiets rolle som grensesetter og brobygger er både kompleks og utfordrende.

Vi er et politi for alle. Derfor skal og må vi være et åpent og inkluderende politi som speiler samfunnet. Rollen som grensesetter må knyttes tett opp til det å ha folkets tillit. Befolkningen er vår oppdragsgiver og samarbeidspartner, og uten folkets tillit svekkes kampen mot kriminaliteten.

I høst gjennomførte vi en publikumsundersøkelse der vi spurte om tillit, trygghet, oppfatning av kriminalitetsutviklingen og hvordan politiets innsats oppleves. I undersøkelsen svarer 83 % av innbyggerne at de har tillit til politiet. Det er vi svært glad for og lettet over. Samtidig ser vi at vi fortsatt har noen utfordringer når det gjelder å skape tillit hos minoritetsungdom. Disse har jevnt over mer skepsis, og noe mindre tillit til politiet. De er også mindre fornøyd med politiets innsats.

Etter opptøyene i Oslo i forbindelse med krigen i Gaza, har politiet fått mange gode skussmål, også av flere demonstranter. Flere av dem som deltok har i ettertid sett selvkritisk på egen opptreden under demonstrasjonene. Det er selvsagt også delte meninger om politiets opptreden og oppgaveløsning i denne sammenhengen. Vi venter ikke at alle er like fornøyd når politiet setter grenser. Det viktigste er at man forstår at politiet er på plass og at politiets rolle aksepteres.

En del innbyggere som har referanser til politi andre steder i verden har vist seg å ha mindre tillit til politiet enn det vi har vært vant til. Politiet i Norge håndhever loven slik den er vedtatt. Vi er underlagt streng kontroll, og vi er ikke et undertrykkende politi. Dette er noe vi må forklare og synliggjøre. Vår rolle er ikke like opplagt for alle.

 

Reaksjonene etter opptøyene er et godt utgangspunkt for ny dialog og for politiet som brobygger. Vi skal sette grenser og håndheve loven, men vi skal også veilede, forstå og gå i dialog, med alle deler av befolkningen.

 

Tips en venn

Send!

Kongen roste politiets bekymringssamtaler


I sin nyttårstale snakket Kong Harald varmt om bekymringssamtaler som et virkemiddel for å få potensielle kriminelle bort fra den kriminelle løpebane.


Bildegalleri

Fotoserie


IP-trening i Bodø

I Salten politidistrikt får operative polititjenestemenn øve seg på å torpedere hverandre – i kasserte biler.


Se fotoserie

Nyhetsbrev
Abonnere

Nyttige lenker